Basma yüküne maruz insan tibiasının gerilme analizi
Stress analysis of human tibia under compressive loading
- Tez No: 168569
- Danışmanlar: PROF.DR. DURMUŞ GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BASMA YÜKÜNE MARUZ İNSAN TİBİASENTN GERİLME ANALİZİ Abdurrahim NAZLIM Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Durmuş GÜNAY Nisan 2005, 109 Sayfa İnsan tibiası çok sayıda biomekanik araştırmacısının ilgi odağı olmuştur. Deneysel ve teorik olarak yapılan çok sayıdaki çalışmada, tibianın elastik sabitleri ve mekanik özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı, insan tibiasımn 3 boyutlu katı modelini oluşturmak ve bu modeli sonlu elemanlara ayırarak değişik burulma yükleri aranda oluşan gerilme ve zorlanma dağılımlarım incelemektir. Ayrıca gerilme ve zorlanmaların dağılımından yola çıkarak tibiada oluşabilecek kırılmanın yerini ve doğrultusunu tayin etmektir. Çalışmada, ZKÜ Radyoloji ABD'de, 32 yaşındaki bir erkeğin sol tibiasından değişen aralıklarda, bilgisayarlı tomografi ile 205 adet tomografi çekilmiştir. Bu tomografiler Solidworks programına aktarılarak kortikal kemiğin iç ve dış sınırlan belirlenmiş ve aralan doldurularak yüzey eleman oluşturulmuştur. Daha sonra distal uçtan başlayarak belirlenen aralıklarla oluşturulan kesit alanlar üst üst üste konulmuş ve bir sonraki aşamada yüzey iç ve dış sınırlan komşu yüzeyin iç ve dış sınırlan ile birleştirilerek üç boyutlu (3 D) model oluşturulmuştur. Model sonlu elemanlara ayrılıp 2 farklı yüklemeye maruz tutulmuştur. mÖZET (devam ediyor) Yapılan gerilme ve zorlanma analizleri sonucunda basmadan dolayı meydana gelen gerilmeler kemiğin dış yüzeyinde yoğunlaşmaktadır. Analiz sonuçlan da Distale y bölgelerde meydana gelen vakalara benzer şekilde bulunmuştur. Anahtar Sözcükler : İnsan tibiası, Gerilme analizi, Biomekanik Bilim Kodu : 625.03.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis STRESS ANALYSIS OF HUMAN TIBIA UNDER COPRESSIVE LOADING Abdurrahim NAZLIM Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Thesis Advisor: Prof. Durmuş GÜNAY April 2005, 109 Pages Many researchers have been interested in human tibia. The experimental and theoretical studies have been done to determine elastic constants and mechanical properties of tibia. The goal of this study is to obtain 3 D solid model of human tibia and to divide it into finite elements and also to study stress distribution along the human tibia subjected to various torsional loading. In this study 205 CT images taken from left tibia of 32 years old male by us, at radiology division in the Medicine Faculty, Zonguldak Karaelmas University. CT images transferred to solidworks software. Inner and outer boundary of cortical bone joined. This process repeated for 205 different cross sections. Surface element obtained by filling between inner and outer boundary of cortical bone. And then beginning from distal end cross sections located consecutively with a determined intervals. In the next step inner and outer boundaries of surface joined these of adjacent surface. As a result a 3 D solid model of tibia is obtained. One of the superiority of this study is to obtain 3 D solid model as more similar to real human tibia because of taking many CT images than reported in literature. 3 D solid model divided into finite elements by using tetrahedral element. Distal of tibia isABSTRACT (continued) fixed and load applied on proximal of tibia for two different loading case and then stress analysis performed. The main aim of this study is to construct solid modeling of a real human tibia and to show how finite element model can be carry out to the solid model. In this study critical stress regions is investigated along the human tibia subjected to compressive loading. It is seen in results, critical stresses arise at the distal end of tibia. Figure trends are the same at the different loadings. Keywords : Human Tibia, Stress Analysis, Biomechanics Science Code : 625.03.01 VI