Galvanizli çeliklerin nokta kaynağında kaplama kalınlığının kaynak dikişine ve elektrod ömrüne etkisinin araştırılması
An investigation on the effect of coating thickness on the weld nugget and electrode life in the spot welding of galvanized steels
  1. Tez No: 168574
  2. Yazar: TUNA KESKİNEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FÜSUN MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GALVANİZLİ ÇELİKLERİN NOKTA KAYNAĞINDA KAPLAMA KALINLIĞININ KAYNAK DİKİŞİNE VE ELEKTROD ÖMRÜNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Tuna KESKİNEL Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Füsun MÜFTÜOĞLU Mayıs 2005, 150 sayfa Hafif ve korozyon direnci yüksek taşıtların üretiminde sıcak daldırma ile galvaniz kaplanmış ve elektrogalvaniz kaplanmış çeliklerin kullanımı giderek artmaktadır. Genellikle 5 mm' den ince parçaların birleştirilmesi için, kaplama kalınlığı 450 gr/m2'ye (65 um kalınlık) kadar kaplamalarda nokta kaynağı başarı ile uygulanmaktadır. Bu tez çalışmasında, kaplama kalınlıklarının kaynak dikişine ve elektrod ömrüne etkilerini araştırmak için kaplamasız, 100 gr/m2, 180 gr/m2 ve 275 gr/m2 kaplama kalınlıkları olan ve kimyasal kompozisyonu aynı, 1.5 mm kalınlıktaki saclar, sabit kaynak parametreleri kullanılarak nokta kaynağı yapılmıştır.Her 50 kaynak sonunda bir koparma testi numunesi hazırlanmış olup kaynak dikiş çapları ölçülmüştür. Minimum kabul edilebilir dikiş çapı olan 3Vt değerinde kaynaklar sonlandırılmıştır. Sonuç olarak kaplama kalınlığı arttıkça kaynak dikişi dayanımının ve elektrod ömrünün mÖZET (devam ediyor) azaldığı tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Galvanizli çelik, nokta kaynağı, kaplama kalınlığı, kaynak dikişi, elektrod ömrü Bilim Kodu -.625.02.05 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis AN INVESTIGATION ON THE EFFECT OF COATING THICKNESS ON THE WELD NUGGET AND ELECTRODE LIFE IN THE SPOT WELDING OF GALVANIZED STEELS Tuna KESKINEL Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Thesis Advisor: Asst. Prof. Füsun MÜFTÜO?LU May 2005, 150 pages The usege of hot dip galvanized and electrogalvanized steels in the manufacturing of vehicles with a superior corrosion resistance have been increasing. Generally, for joining steel sheets that are up to 5mm in thickness, the resistance spot welding has been successfully applied for welding steel sheets that have coating thickness of less than 450 gr/m2 (65 um thickness). In this thesis, to investigate the effect of coating thickness on the weld nugget and electrode life; 1.5 mm thickness of uncoated and galvanized steel sheets with a similar chemical compositions and different coating thicknesses (100 gr/m2, 180 gr/m2, and 275 gr/m2) have been welded with resistance spot welding using constant welding parameters. After fifty welds, a shear tests specimen have been prepared and the weld nugget diameters have been measured. This experiment has been ended when the electrode diameter has been reached a minimum acceptable value of 3Vt. vABSTRACT (continue) Consequently, it is determined that as the coating thickness increased the weld nugget strength and electrode life decreased. Key Words : Galvanized steel, spot welding, coating thickness, nugget, electrode life Science Code : 625.02.05 VI