Ağır asfalt işlerinde çalışan işçilerin ve kırsal kesimde yaşayan kişilerin kan serumlarında bazı ağır metal iyonları ile bazı spesifik karaciğer enzimleri ve testesteron hormonu miktarlarının tespiti
The determination of the amount testesterones hormones and some specific hepatic enzymes with some heavy metal ions in blood serums of those who in rural areas and who are laborers on heavy asphalt works
  1. Tez No: 168598
  2. Yazar: YELİZ KANAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURHAYAT ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET AĞIR ASFALT İŞLERİNDE ÇALIŞAN İŞÇİLERİN VE KIRSAL KESİMDE YAŞAYAN KİŞİLERİN KAN SERUMLARINDA BAZI AĞIR METAL İYONLARI İLE BAZI SPESİFİK KARACİĞER ENZİMLERİ VE TESTESTERON HORMONU MİKTARLARININ TESBİTİ KANAT, Yeliz Yüksek Lisans Tezi, Biyokimya Ana bilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Nurhayat ATASOY Ocak 2005, 32 Sayfa Bu çalışmada, ağır metallerden olan korsun (pb) ve kadmiyum (cd), ağır asfalt işçilerinin karaciğer enzimlerine gulutamat oksalat transaminaz (GOT), gulutamat piruvat transaminaz (GPT ) ve testesteron hormonuna etkileri araştırıldı. Araştırma materyalini Van karayolları asfalt işçilerinden ve kırsal kesimde yaşayan kişilerden alınan kanlar oluşturmuştur. Araştırma kişisel özellikler dikkate alınarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DETERMINATION OF THE AMOUNT TESTESTERONES HORMONES AND SOME SPECIFIC HEPATIC ENZYMES WITH SOME HEAVY METAL IONS IN BLOOD SERUMS OF THOSE WHO IN RURAL AREAS AND WHO ARE LABORERS ON HEAVY ASPHALT WORKS KANAT, Yeliz Master Thesis, the Department of Bio-chemistry Science Thesis Advisory: Asst Prof. Dr. Nurhayat ATASO Y Ocak 2005, 32 Sayfa In mis study, the effects of lead and cadmium, which are made up of heavy metals, on hepatic enzymes (GOT, GPT) and testesterones hormones have been researched. The research meterials are the bloods taken from those who live in rural areas and are the asphalt laborers of the Van highways. The researches have been implemented by taking the personel characteristics into consideration. The results obtained have been commented on the R value associated with varians analysis by estimating the amount of the hormones and the enzyme activities of the lead and cadmium in the blood samples taken from the loborers and people from the rural areas.