Erciş-Kocapınar yöresindeki pomza yataklarının jeolojisi, mühendislik özellikleri ve yapı malzemesi olarak kullanılabilirliği
Geology, engineering properties and use of as construction material of pumice deposits arround the Erciş-Kocapınar
- Tez No: 168617
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKİF IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET ERCİŞ-KOCAPINAR YÖRESİNDEKİ POMZA YATAKLARININ JEOLOJİSİ, MÜHENDİSLİK ÖZELLİKLERİ VE YAPI MALZEMESİ OLARAK KULLANILABİLİRLİĞİ KAPLAN, Ü. Cem Yüksek Lisans Tezi, Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. M. Akif İŞİK Şubat 2005, 58 sayfa Doğu Anadolu'da, Van ili. Erciş ilçesi kuzeyinde yer alan çalışma alanı Kuvaterner yaşlı Meydan Stralovolkanı'na ait trakibazaltik lav akıntıları ve pliniyen tipi geri düşme ürünlerini (pomza, kül) içermektedir. Stratigrafik olarak trakibazaltik lav akıntılarının pomza geri düşme ürünlerinden daha genç olduğu gözlenirken, lav akıntılarının çalışma alanında yüksek topografyayı oluşturduğu ve domsal bir yapı sunduğu saptanmıştır. Pliniyen tipi geri düşmeler pomza, kül ve piroklastik kayaçlardan oluşmakta, pomzalar gözenekli bir yapı sunmaktadır. Çalışma alanında doğrultu atımlı faylar ve normal faylar saptanmıştır. Doğrultu atımlı fayların sağ yönlü ve sol yönlü oldukları gözlenirken konumlan çoğunlukla KD-GB'dır. Genelde porfirik dokulu oları trakibazaltik lavlarda ana mineralin sanidin olduğu gözlenmiştir. Bol gaz boşluklu ve lifsi, yapılar sunan pomzalar mikroskopik olarak camsı dokuda olup fenokristal ve yabancı kayaç parçaları içermemektedir. Pomzaların çok geniş alanlarda yaydım göstermesi ve pliniyen geri düşme ürünü karakterinde olmaları çok büyük rezervler içerebileceği görüşünü destekleyerek, endüstriyel anlamda çalışma alanında ekonomik olabileceklerini göstermektedir. Çalışma alanında yapılan jeolojik muhtemel rezerv çalışmalarında, oluşturulan jeolojik seri enkesitlerle elde edilen muhtemel rezerv kapasitesi 32060 1 769 m3 olarak tespit edilmiştir. Mühendislik özelikleri bakımından pomzaların hafif beton ve hafif blok üretimi bakımından yapılan değerlendirmelerinde; pomza agregalı hafif betonlarda dayanımın 70 kg/cm2 civarında olduğu ve pomza agregalarının yapılarda yarı taşıyıcı ve taşıyıcı olmayan duvar elemanı şeklinde değerlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Meydan Volkanizması, pomza, hafif yapı malzemesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GEOLOGY, ENGINEERING PROPERTIES AND USE OF AS CONSTRUCTION MATERIAL OF PUMICE DEPOSITS AROUND THE ERCİŞ-KOCAPINAR KAPLAN, Ü. Cem MsC, Geology Engineering Department Supervisor: Asst. Prof. Dr. M. Akif IŞIK February 2005, page 58 The study area located at the Eastern Anatolia (Van-Erciş). The volcanic units in the study area are trachytic lava flows and plinian ash and pumice falls which arc related to the Meydan Stratovolcano. The trachybasaltic lavas are younger than the pumice falls and exposed domal structures and high elevations İn the study area. Plinian fall deposits consist of porous pumice rocks and ash falls. NE-SW trending dextral and sinistral strike slip faults and normal faults are identified in the study area. Trachybasaltic lavas have porphyric texture and sanidine phenocryst identified as dominant mineral. Pumice are fibrous and have high gas cavities and, they do not contain lithic fragments and mineral phcnocrystals. The reason of pumices which were exceed wide areas and which had plinian fall character may support, may support pumices have economic reserves in industrial meaning. In order to find the inferred reserve of pumices in the study area by using cross sections is astimated as 320601769 nr\ It can be concluded that depending on the engineering properties of pumices as a product of light construction material, strength of the pumice bearing concretes approximately as 70 kg/cm2 and they can be used for half-structural wall and/or non structural wall metarials. Key words : Meydan Volcanism, pumice, light construction material