Metillemenin kömürlerin şişme oranı ve çözünürlüğüne etkisi
Effects of methylation coals swelling ratio an solubility
  1. Tez No: 58306
  2. Yazar: EMİNE YAĞMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZ.ET Yüksek Lisans Tezi METİLLEMENİN KÖMÜRLERİN ŞİŞME ORANI VEÇÖZÜNORI.ÜOÜNE ETKİSİ Emine \ACiM UR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabillm Dalı Danışman : Prof, Dr. Aral Ol.CAY 1997, Sayfa : 63 Jüri : Prof. Dr. Aral OM AY Prof. Dr. Kadim CEYLAN Y. Doç. Dr. AUT ŞENELT Muğla Yatağan, Seyitömer, Boln Göynük linyitleri İle Zonguldak bitümlü kömürünün potasyum hidroksit dimetil sülfat ve aseton potasyum karbonat dimetil sülfat reaktlfleri kııliaıularak O-metilasyonn yapılmıştır. İki aşamalı aseton potasyum karbonat dimetil sülfat ile O- metllasyonu İki farklı şekilde denenmiştir. Birinci denemede ikinci aşamada, birinci aşamada kollanılan potasyum karbonat, dimetil sülfat reaktlfleri yarı miktarlarda, ikinci denemede ise her iki aşamada da reaktifler aynı miktarlarda kullanılarak O metilasyonu yapılmıştır. Orijinal ve O metillenmiş kömürlerin şişme oranı ve çözünürlükleri incelenmiştir.. Potasyum hidroksit dimetil sülfat İle O metilasyonu sonucunda linyitler büyük ölçüde bozunurken, her iki aşamada da aynı reaktifler kullanılarak yapılan aseton potasyum karbonat- dimeül sülfat ile O-metilasyonu sonucunda bu çalışmada kullanılan tüm kömürlerin yapısı bozunmuştur. Kömürler için ılımlı koşullarda gerçekleştirilen en uygun O metilasyon yönteminin birinci aşamada tam, ikinci aşamada yarım reaktifler kullanılarak yapılan aseton potasyum karbonat dimetil sülfat üe O metilasyon yöntemi olduğu gözlenmiştir. O metilasyon işlemi sonucunda kömürlerin metoksll içerikleri büyük ölçüde artmıştır. Buna bağlı olara kda O-metillenmiş kömürlerin şişme oranlarının ve çözünürlüklerinin, orijinal kömürlere nazaran daha yüksek olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KEI JMELER : Linyit, Metilasyon, Şişme Oranı, Çözünürlük
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF METIIYLATION ON COALS SWELLING RATIO AND SOLUBILITY Emine YAGMIJR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemlral Engineering Supervisor : Pror. Dr. Aral OLCAY 1997, Page : 63 Jury : Prof. Dr. Aral OLCAY Prof. Dr. Kadim CEYLAN Assb. Prof. Dr. Akif ŞENELT Muğla- Yatağan, Seyitömer, Bolu Göynük lignites and Zonguldak bituminous coal were methylated using potassium hydroxide dimethyl sulphate or aceton potassium carbonate dimethyl sidphate. In the latter method, methylation was carried out in two steps. Second step was conducted in two different tests. In first test, the reagents (potassium carbonate, dimethyl sulphate) used hi second step were half amount of the reagents nsrd in the first step. In the second test, the same amount of the reagents were used for both steps mentioned above. Swelling ratios and solubilities of original and O methylated coals were investigated. O methylation by potassium hydroxide-dimethyl sulphate resulted in decomposition of lignites to a great extent. O-methylation by aceton potassium carbonate-dimethyl sulphate using the same amount of the reagents in each methylatlon procedure resulted In degradation of all coab used In this work. O methylation by aceton-potassium carbonate dimethyl sulphate using half of the amount of reagents in the first step was effective for O methylation of coab under mildly conditions. As a result of O methylation, methoxyl contents of the coals Increased significantly. Therefore, as expected, the swelling ratios and solubilities of O methylated coab were higher than those of the original coals. Key Words : Lignite, Methylation. Swelling Ratio, Solubility.