Çukurova koşullarında maş fasulyasında (Vigna radiata L.) altı değişik ekim zamanının bitkide tane verimi ve bazı tarımsal karakterlere etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 168640
  2. Yazar: HATİCE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜJGAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
II ÖZ Bu çalışma, maş fasulyasının (Vigna radiata (L. ) Wilczek. ) Çukurova Bölgesi ekolojik koşullarında en uygun ekim zamanını saptamak amacıyla yapılmıştır. Denemelerde 2. Nisan ve 11. Haziran arasında, ikişer hafta arayla 6 farklı ekim zamanı uygulanmıştır. Yapılan gözlem ve ölçümlerde en fazla tane verimi I. ekim zamanında (52.47 kg/da ), en fazla yeşil ot verimi III. ekim zamanında (3310.96 kg/da) elde edilmiştir. Bitki başına tane verimi ve dekara tane verimi arasında olumlu ve güveni lir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This week has been carried out for investigating the most suitable sowing date for mungbean (Vigna radiata (L. ) V&lczek.) in Çukurova ecological conditions. Six different sowing dates have been applied -with 2 weeks intervals (2 April and 11 June), THe result of the observations and calculations showed that first sowing date gave (2 April 1985) the highest grain yield (52.47 kg/da), and third sowing date (14 April 1985) produced the highest fresh shoot weight (3310.96 kg/da). There was also a positive significant relation between the green yield per plant and grain yield per da.