Türkiye'de seçilmiş 36 akım istasyonu için yıllık ortalama akım miktarlarının olasılık dağılımları
  1. Tez No: 168639
  2. Yazar: BURÇİN İLHAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ESENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'deki 36 akım istasyonundan elde edilen yıllık akım miktarlarının dağılımları incelenmiştir. Deneysel dağılımların normal, log - normal 2, log - normal 3, gamma 2 ve gamma 3 olasılık fonksiyonlarına uygunluğu araştırılmıştır. Deneysel dağılımlara ilişkin parametreler en çok olabilirlik yöntemi ile tahmin edilmiştir. Uyum iyiliği test ölçütü olarak ki-kare olasılık değeri kul lanılmıştır. Çalışmanın sonucunda beş olasılık fonksiyonunun da uygulanabilir olduğu, ancak en iyi uyumun iki parametreli gamma, iki parametreli log - nor mal ve normal fonksiyonlarında olduğu görülmüştür. Beş kuramsal olasılık fonksiyonuna uyum bakımından havzalar arasında önemli bir fark olmamakla birlikte Doğu Akdeniz, Seyhan ve Ceyhan havzalarından seçilen istasyonların normal dağılıma en iyi uyum göster mesi dikkati çeken bir sonuç olarak yorumlanmıştır. -iv-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Distributions of annual river flow are studied on 36 selected river gaging stations in Turkey. Five probability functions normal, log - normal with 2, log - normal with 3, gamma with 2 and gamma with 3 parameters are fitted to each individual observed distribution. The maximum likehood method is used for estimating the functions parameters from observed data. The probability of chi-square is used as a measure of goodness of fit of each function to every observed sample distribution. As results of this study, it has been found that all five probability functions investigated are applicable. No one function is more suitable than the other in fitting an observed river flow distribution. However, distributions annual river flows are best fitted by the gamma with 2, log -normal with 2 and normal functions. No regional characteristic, except East Akdeniz, Seyhan and Ceyhan regions, especially favors the use of one of five probability distribution functions in fitting the observed distributions of annual river flows. In these regions the distributions of river flows are best fitted by the normal function. -v-