Isparta ili Keçiborlu ilçesi kükürt maden ocağı ağaçlandırma sahasındaki bitki örtüsünün gelişimi
The biological succes of vegetation cover in Isparta-Keçiborlu sulfur mining afforestation area
- Tez No: 168698
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ill ÖZET İSPARTA İLİ KEÇİBORLU İLÇESİ KÜKÜRT MADEN OCAĞI AĞAÇLANDIRMA SAHASINDAKİ BİTKİ ÖRTÜSÜNÜN GELİŞİMİ Bu çalışma ile, İsparta İli, Keçiborlu İlçesi kükürt maden ocağı ve çevresinde 1991 ve 1997 yıllarında yapılan ağaçlandırma çalışmalarının özel nitelikli ağaçlandırma teknikleri açısından irdelenerek bugüne kadarki büyüme ve gelişimleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla, inceleme alanında yapılan Kızılcam {Pinus brutia Ten.), Toros Sediri {Cedrus libani A. Rich.) ve Anadolu Karaçamı {Pinus nigra Am. subsp. pallassiana (Lamb.) Holmboe.) ağaçlandırmaları ile yol kenarlarına dikilen Yalancı Akasya {Robinia pseudoacacia L.) fidanlarından 60'ar örnekte fidan boyu, dip çap ve göğüs çapı ölçülmüştür. Ayrıca, kükürt etkisinin yoğun olarak görüldüğü Değirmendere ve Kumludere deneme alanlarında, kükürt yoğunluğunu ve etkisini belirlemek amacıyla toprak örnekleri alınmıştır. İnceleme alanında ölçülen Kızılcam ve Toros Sediri fidanlarının gelişim durumlarını kıyaslamak amacıyla, kükürt etkisinin olmadığı aynı yaşlı Senir ve Senirkent deneme darılarında da eşit sayıda fidan örneklenmiştir. Fidanlarda ölçülen karakterlere ilişkin veriler, SPSS istatistik programında değerlendirilmiştir. Yapılan varyans analizi ve Duncan Testi sonuçlarına göre, Keçiborlu kükürt maden ocağı sahasında ve benzer özelliklere sahip alanlarda yapılacak endüstriyel ağaçlandırmalarda Kızılçam'a kıyasla Toros Sedirinin kullanılmasının daha uygun olabileceği ortaya çıkmıştır. Ayrıca, inceleme alanında yapılacak doğa onarım çalışmalarının, otlandırma, çalılandırma ve ağaçlandırma uygulamaları ile kombine edilerek yürütülmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Kükürt Madeni, Keçiborlu, Ağaçlandırma, Toros Sediri, Kızılcam, Doğa Onarım Planlaması
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE BIOLOGICAL SUCCES OF VEGETATION COVER IN ISPARTA-KEÇİBORLU SULFUR MINING AFFORESTATION AREA By this study, sulfur mine afforestations in and around Keçiborlu county in İsparta province performed in 1991 and 1997 were evaluated in terms of special afforestation techniques, growth and development up to date. For this reason; height, base diameter and breast height diameter were measured on 60 saplings sampled from each of Brutian pine (Pinus brutia Ten.), Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) and Anatolian black pine {Pinus nigra Arn. subsp. pallassiana (Lamb.) Holmboe.) plantations in the study area and black locust plantings along the roads. In addition, soil samples were taken from Değirmendere and Kumludere study areas, where effect of sulfur was most pronounced, to determine the sulfur content and its effects on plants. Same number of saplings were also measured in Senir and Senirkent, where there was no sulfur effect, to compare the seedling performances with the measured Brutian pine and Taurus cedar in the study area. Measured sapling parameters were analyzed in SPSS statistics software. According to analysis of variance and Duncan test, Taurus cedar may be more suitable compared to Brutian pine for industrial plantations in Keçiborlu sulfur mine and sites having similar characteristics. In addition, a better approach is to combine reclamation applications in this study area with grass and brush establishments and afforestation practices. KEYWORDS: Sulfur Mine, Keçiborlu, Afforestation, Taurus cedar, Brutian pine, Reclamation planning