Volkanik cüruf oluşumlarının inşaat endüstrisinde hafif yapı malzemesi olarak değerlendirilmesi
The evaluation of volcanic slag formations in civil industrial as a lightweight building material
  1. Tez No: 168699
  2. Yazar: SERVET DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
VI ÖZET Volkanik Cüruf Oluşumlarının İnşaat Endüstrisinde Hafif Yapı Malzemesi Olarak Değerlendirilmesi înşaat sektöründe yalıtım amaçlı dolgu blokları ve hafif agregalı beton teknolojisinde kaydedilen son gelişmelere paralel olarak, hafif agregalı betonların işlenmesi sürecinde hafif yapı elemanı için gerekli olan hafif agregalar, genleştirilmiş kil, genleştirilmiş şist ve genleştirilmiş arduvazın kullanımı, ülkemizde henüz yeterli düzeye ulaşamadığından, ülkemizde bol miktarda bulunan doğal hafif agregaların değerlendirilmesi gündeme gelmiş ve pomza taşı, volkanik tüf ve volkanik cüruf gibi malzemeler, yaygın kullanım alam bulmuştur. Doğal hafif yapı malzemeleri, ısı-ses izolasyonu ve özgül ağırlığı bakımından yüksek izolatif özelliklere sahip olmaları sebebiyle, hafif beton eldesinde kullanımı üzerine birçok örnekler görmek mümkündür. Isı-ses yalıtımının sağlanmasının yanı sıra birim ağırlıklarının normal betona nazaran çok daha az olması nedeniyle, hafif yapı malzemeleri ile yapılarda hafif beton kullanımı bir çok avantajlar sağlamaktadır. Ülkemizde bol miktarda bulunan volkanik cüruf gibi hafif agregalarla, hafif agregalı beton üretimi ve yalıtım betonlarının üretilebilmesinde ve bunların hafif yapı elemanı olarak kullanılabilmesinin etkin bir şekilde belirlenebilmesi için, volkanik cüruf agregaların fiziksel, kimyasal, petrografik ve hafif agregalı beton özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, Manisa ili Kula ve Salihli ilçelerinden temin edilen volkanik cüruf agregaları ile farklı karışım oranlarında ve farklı çimento dozajlarında karışımlar hazırlanarak, gerek dayanım gerek birim ağırlık açısından araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalarda, değişken parametre olarak çimento dozajı ve ince agrega oram baz alınmıştır. Elde edilen veriler ışığında, volkanik cüruf agregalann ekonomik olarak hafif yapı malzemesi olarak değerlendirilebilirliği, ne tür ve hangi formlarda hafif yapı elemanı blokların geliştirilebileceği ve en ekonomik çimento oranının ne olacağı belirlenmeye çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Volkanik Cüruf, Hafif Agregalı Beton, Blok, Dayanım, Birim Ağırlık, Dozaj, Yalıtım.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT The Evaluation of Volcanic Slag Formations in Civil Industrial as a Lightweight Building Material In building sector, the usage of expanded clay, shist and arduvaz in making filler blocks and lightweight concrete technology used for insulating material in our country is not yet developed up to the required level. Pumice, volcanic tuff and volcanic slag which are found in our country in great quantities, can be used in the sector for an insulating material. It is possible to see many applications of lightweight building materials in production of lightweight concrete due to high heat and sound isolation characteristics and favorable specific gravity properties. Lightweight concrete used in buildings can give many advantages apart from heat- sound insulation due to their very low unit weights compared to normal concrete. For this reason, physical, chemical, petrographic and lightweight concrete properties of volcanic slags must be known for usage of filler materials in buildings and isolating concrete making lightweight aggregate such as volcanic slag aggregate which is found in great quantities in our country. In the study, volcanic slag which is obtained from Manisa, Kula-Salihli region, is mixed at various proportions and various cement dosages to test their strength and unit weights. In the study, cement dosages and fine aggregate proportions were taken basis as a variable parameter. In the light of obtained data, the evaluation of volcanic slag aggregates for the production of an economic building material, obtainable type and form of the block and the optimum proportion of cement in the mixture, were tried to be determined. KEY WORDS: Volcanic Slag, Lightweight Concrete, Block, Strenght, Unit Weight, Dosage, Insulation.