Ortaöğretimde okul binalarının kullanım etkililiği 'mekan ve zaman boyutları açısından değerlendirme'
  1. Tez No: 16876
  2. Yazar: NURETTİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
BÖLÜM IV ÖZET, YARGI VE ÖNERİLER Bu bölümde; araştırma genel hatlarıyla özetlenmiş ve amaçlara yönelik olarak toplanan bulgulardan hareketle, konu ile ilgili uygulamalar hakkında sistemli bir görüş oluşturulmaya çalışılmıştır. Ayrıca araştırmada ele alınan problemin çözümü ile ilgili girişimlere bilimsel katkılar sağlayacağına inanılan öneriler geliştirilmiştir. Özet Çağımızda olagelen sosyal, ekonomik ve siyasal içerikli gelişmelere koşut olarak eğitim, bütün ulusların ekonomik yaşamlarında en büyük harcama kalemlerinden birisi durumuna gelmiştir. Buna karşın hiç bir ulus, düşük verimli ama yüksek maliyetli bir eğitime uzun süre güç yetirebilecek gelişmişlik düzeyine erişememiştir. Bu temel olgu diğer bütün alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da, tahsis edilen kaynakların en etkili şekilde kullanımını sağlamaya yönelik girişimlere yoğunluk kazandırmıştır. Okul binaları eğitime ayrılan en önemli kaynaklardan ve eğitim ortamının en klasik, temel öğelerinden birisi olma özelliği ile sözkonusu kaynaklar arasında dikkati çeken bir konuma sahiptir. Çok önemli miktarlarda kaynaklar kullanılarak edinilebilen okul binalarının etkili kullanımı konusu şimdiye kadar birçok ülkede üzerinde ısrarla durulan bir konu olagelmiştir. Yapılan çalışmalarda temel sorunun, mevcut binalarla eğitimin kalitesini düşürmeden, daha fazla bireye 8081 eğitim hizmeti götürebilmenin mümkün olup olmadığı ile ilgili olduğu anlaşılmaktadır. ülkemizde ise bu sorunun, bilimsel araştırmalara dayalı olmaktan çok; kişisel ve sezgisel, bazen de birbiri ile tutarsızlık gösteren yaklaşımlarla çözümlenmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. işte sözkonusu sorunun çözümlenmesi, okul binalarının daha etkili bir şekilde kullanımını sağlamaya yönelik girişimlere destek sağlamak umuduyla gerçekleştirilen bu araştırma, genel tarama modeli içinde yürütülmüştür. Konu ile ilgili temel kuramsal bilgileri toplamak amacıyla başvurulan literatür taraması geçmişe dönük; ülkemizdeki mevcut uygulamaların karakteristik özelliklerini saptamak amacıyla girişilen kaynak grup görüşlerinin taranması ise bugüne dönük olarak yapılmıştır. Kaynak grup görüşlerinin taranmasında kullanılan anket form Ankara il Merkezinde 133 okulun kullandığı toplam 110 okul binasının yöneticisi olan 110 okul müdürüne uygulanmıştır. Dönen 89 anketten 84'ü geçerli sayılmış ve araştırmada kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ise duruma göre frekans (f), yüzde (%) ve aritmetik ortalama (X) gibi istatistiksel tekniklerden yararlanılmıştır. Elde edilen bulguların yorumlama işlemleri ise, daha çok metin içinde sunulan ve belli başlıklar altında gruplandırılan tablolara dayalı olarak gerçekleştirilmiştir.82 Araştırma amaçlarına uygun olarak elde edilen; problem durumunun açıklanması sırasında ve metin içinde sunulan tablolarda ayrıntılı bir şekilde dökümü yapılıp, yorumlanan başlıca bulgular şu şekilde özetlenebilir: a.Literatür Taramasından Elde Edilen Bulgular 1.1950'li yılların basından bu yana birçok ülkede okul binalarının kullanım etkililiği; oldukça önemli araştırma- degerlendirme ve proje çalışmalarına konu olmaktadır. 1970'li yıllardan beri de konu Yugoslavya, ingiltere, Almanya gibi ülkelerde yürütülen eğitim reformu çalışmaları çerçevesinde ele alınmaktadır. 2.Kimi ülkelerde okul binalarınınkullanıcı kapasitelerinin, kimi ülkelerde ise binalarınzamansal kullanım etkililiği üzerinde daha çokdurulduğu anlaşılmaktadır. Konunun her iki boyutunun da aynıanda ele alındığı ülkeler de bulunmaktadır. 3.Gelişmiş ülkelerde okul binalarınin en etkili şekilde - kullanılması konusunda okul yöneticilerine yardımcı olmak üzere kurulmuş, uzman danışmanlık kurumları bulunmaktadır. 4.Birçok ülkede okul binalarının, toplumun öğrenciler dışında kalan kesimleri tarafından da kullanılmasına olanak tanıyacak uygulamalar giderek yaygınlaşmaktadır. 5.Okul binalarının aynı ve değişik kademelerdeki okullar tarafından ortaklaşa kullanılmaları, uzun bir geçmişi olan aynı zamanda yaygın bir uygulamadır.81 eğitim hizmeti götürebilmenin mümkün olup olmadığı ile ilgili olduğu anlaşılmaktadır. ülkemizde ise bu sorunun, bilimsel araştırmalara dayalı olmaktan çok; kişisel ve sezgisel, bazen de birbiri ile tutarsızlık gösteren yaklaşımlarla çözümlenmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. işte sözkonusu sorunun çözümlenmesi, okul binalarının daha etkili bir şekilde kullanımını sağlamaya yönelik girişimlere destek sağlamak umuduyla gerçekleştirilen bu araştırma, genel tarama modeli içinde yürütülmüştür. Konu ile ilgili temel kuramsal bilgileri toplamak amacıyla başvurulan literatür taraması geçmişe dönük; ülkemizdeki mevcut uygulamaların karakteristik özelliklerini saptamak amacıyla girişilen kaynak grup görüşlerinin taranması ise bugüne dönük olarak yapılmıştır. Kaynak grup görüşlerinin taranmasında kullanılan anket form Ankara il Merkezinde 133 okulun kullandığı toplam 110 okul binasının yöneticisi olan 110 okul müdürüne uygulanmıştır. Dönen 89 anketten 84'ü geçerli sayılmış ve araştırmada kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ise duruma göre frekans (f), yüzde (%) ve aritmetik ortalama (X) gibi istatistiksel tekniklerden yararlanılmıştır. Elde edilen bulguların yorumlama işlemleri ise, daha çok metin içinde sunulan ve belli başlıklar altında gruplandırılan tablolara dayalı olarak gerçekleştirilmiştir.82 Araştırma amaçlarına uygun olarak elde edilen; problem durumunun açıklanması sırasında ve metin içinde sunulan tablolarda ayrıntılı bir şekilde dökümü yapılıp, yorumlanan başlıca bulgular şu şekilde özetlenebilir: a.Literatür Taramasından Elde Edilen Bulgular 1.1950'li yılların basından bu yana birçok ülkede okul binalarının kullanım etkililiği; oldukça önemli araştırma- degerlendirme ve proje çalışmalarına konu olmaktadır. 1970'li yıllardan beri de konu Yugoslavya, ingiltere, Almanya gibi ülkelerde yürütülen eğitim reformu çalışmaları çerçevesinde ele alınmaktadır. 2.Kimi ülkelerde okul binalarınınkullanıcı kapasitelerinin, kimi ülkelerde ise binalarınzamansal kullanım etkililiği üzerinde daha çokdurulduğu anlaşılmaktadır. Konunun her iki boyutunun da aynıanda ele alındığı ülkeler de bulunmaktadır. 3.Gelişmiş ülkelerde okul binalarınin en etkili şekilde - kullanılması konusunda okul yöneticilerine yardımcı olmak üzere kurulmuş, uzman danışmanlık kurumları bulunmaktadır. 4.Birçok ülkede okul binalarının, toplumun öğrenciler dışında kalan kesimleri tarafından da kullanılmasına olanak tanıyacak uygulamalar giderek yaygınlaşmaktadır. 5.Okul binalarının aynı ve değişik kademelerdeki okullar tarafından ortaklaşa kullanılmaları, uzun bir geçmişi olan aynı zamanda yaygın bir uygulamadır.81 eğitim hizmeti götürebilmenin mümkün olup olmadığı ile ilgili olduğu anlaşılmaktadır. ülkemizde ise bu sorunun, bilimsel araştırmalara dayalı olmaktan çok; kişisel ve sezgisel, bazen de birbiri ile tutarsızlık gösteren yaklaşımlarla çözümlenmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. işte sözkonusu sorunun çözümlenmesi, okul binalarının daha etkili bir şekilde kullanımını sağlamaya yönelik girişimlere destek sağlamak umuduyla gerçekleştirilen bu araştırma, genel tarama modeli içinde yürütülmüştür. Konu ile ilgili temel kuramsal bilgileri toplamak amacıyla başvurulan literatür taraması geçmişe dönük; ülkemizdeki mevcut uygulamaların karakteristik özelliklerini saptamak amacıyla girişilen kaynak grup görüşlerinin taranması ise bugüne dönük olarak yapılmıştır. Kaynak grup görüşlerinin taranmasında kullanılan anket form Ankara il Merkezinde 133 okulun kullandığı toplam 110 okul binasının yöneticisi olan 110 okul müdürüne uygulanmıştır. Dönen 89 anketten 84'ü geçerli sayılmış ve araştırmada kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ise duruma göre frekans (f), yüzde (%) ve aritmetik ortalama (X) gibi istatistiksel tekniklerden yararlanılmıştır. Elde edilen bulguların yorumlama işlemleri ise, daha çok metin içinde sunulan ve belli başlıklar altında gruplandırılan tablolara dayalı olarak gerçekleştirilmiştir.82 Araştırma amaçlarına uygun olarak elde edilen; problem durumunun açıklanması sırasında ve metin içinde sunulan tablolarda ayrıntılı bir şekilde dökümü yapılıp, yorumlanan başlıca bulgular şu şekilde özetlenebilir: a.Literatür Taramasından Elde Edilen Bulgular 1.1950'li yılların basından bu yana birçok ülkede okul binalarının kullanım etkililiği; oldukça önemli araştırma- degerlendirme ve proje çalışmalarına konu olmaktadır. 1970'li yıllardan beri de konu Yugoslavya, ingiltere, Almanya gibi ülkelerde yürütülen eğitim reformu çalışmaları çerçevesinde ele alınmaktadır. 2.Kimi ülkelerde okul binalarınınkullanıcı kapasitelerinin, kimi ülkelerde ise binalarınzamansal kullanım etkililiği üzerinde daha çokdurulduğu anlaşılmaktadır. Konunun her iki boyutunun da aynıanda ele alındığı ülkeler de bulunmaktadır. 3.Gelişmiş ülkelerde okul binalarınin en etkili şekilde - kullanılması konusunda okul yöneticilerine yardımcı olmak üzere kurulmuş, uzman danışmanlık kurumları bulunmaktadır. 4.Birçok ülkede okul binalarının, toplumun öğrenciler dışında kalan kesimleri tarafından da kullanılmasına olanak tanıyacak uygulamalar giderek yaygınlaşmaktadır. 5.Okul binalarının aynı ve değişik kademelerdeki okullar tarafından ortaklaşa kullanılmaları, uzun bir geçmişi olan aynı zamanda yaygın bir uygulamadır.81 eğitim hizmeti götürebilmenin mümkün olup olmadığı ile ilgili olduğu anlaşılmaktadır. ülkemizde ise bu sorunun, bilimsel araştırmalara dayalı olmaktan çok; kişisel ve sezgisel, bazen de birbiri ile tutarsızlık gösteren yaklaşımlarla çözümlenmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. işte sözkonusu sorunun çözümlenmesi, okul binalarının daha etkili bir şekilde kullanımını sağlamaya yönelik girişimlere destek sağlamak umuduyla gerçekleştirilen bu araştırma, genel tarama modeli içinde yürütülmüştür. Konu ile ilgili temel kuramsal bilgileri toplamak amacıyla başvurulan literatür taraması geçmişe dönük; ülkemizdeki mevcut uygulamaların karakteristik özelliklerini saptamak amacıyla girişilen kaynak grup görüşlerinin taranması ise bugüne dönük olarak yapılmıştır. Kaynak grup görüşlerinin taranmasında kullanılan anket form Ankara il Merkezinde 133 okulun kullandığı toplam 110 okul binasının yöneticisi olan 110 okul müdürüne uygulanmıştır. Dönen 89 anketten 84'ü geçerli sayılmış ve araştırmada kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ise duruma göre frekans (f), yüzde (%) ve aritmetik ortalama (X) gibi istatistiksel tekniklerden yararlanılmıştır. Elde edilen bulguların yorumlama işlemleri ise, daha çok metin içinde sunulan ve belli başlıklar altında gruplandırılan tablolara dayalı olarak gerçekleştirilmiştir.82 Araştırma amaçlarına uygun olarak elde edilen; problem durumunun açıklanması sırasında ve metin içinde sunulan tablolarda ayrıntılı bir şekilde dökümü yapılıp, yorumlanan başlıca bulgular şu şekilde özetlenebilir: a.Literatür Taramasından Elde Edilen Bulgular 1.1950'li yılların basından bu yana birçok ülkede okul binalarının kullanım etkililiği; oldukça önemli araştırma- degerlendirme ve proje çalışmalarına konu olmaktadır. 1970'li yıllardan beri de konu Yugoslavya, ingiltere, Almanya gibi ülkelerde yürütülen eğitim reformu çalışmaları çerçevesinde ele alınmaktadır. 2.Kimi ülkelerde okul binalarınınkullanıcı kapasitelerinin, kimi ülkelerde ise binalarınzamansal kullanım etkililiği üzerinde daha çokdurulduğu anlaşılmaktadır. Konunun her iki boyutunun da aynıanda ele alındığı ülkeler de bulunmaktadır. 3.Gelişmiş ülkelerde okul binalarınin en etkili şekilde - kullanılması konusunda okul yöneticilerine yardımcı olmak üzere kurulmuş, uzman danışmanlık kurumları bulunmaktadır. 4.Birçok ülkede okul binalarının, toplumun öğrenciler dışında kalan kesimleri tarafından da kullanılmasına olanak tanıyacak uygulamalar giderek yaygınlaşmaktadır. 5.Okul binalarının aynı ve değişik kademelerdeki okullar tarafından ortaklaşa kullanılmaları, uzun bir geçmişi olan aynı zamanda yaygın bir uygulamadır.81 eğitim hizmeti götürebilmenin mümkün olup olmadığı ile ilgili olduğu anlaşılmaktadır. ülkemizde ise bu sorunun, bilimsel araştırmalara dayalı olmaktan çok; kişisel ve sezgisel, bazen de birbiri ile tutarsızlık gösteren yaklaşımlarla çözümlenmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. işte sözkonusu sorunun çözümlenmesi, okul binalarının daha etkili bir şekilde kullanımını sağlamaya yönelik girişimlere destek sağlamak umuduyla gerçekleştirilen bu araştırma, genel tarama modeli içinde yürütülmüştür. Konu ile ilgili temel kuramsal bilgileri toplamak amacıyla başvurulan literatür taraması geçmişe dönük; ülkemizdeki mevcut uygulamaların karakteristik özelliklerini saptamak amacıyla girişilen kaynak grup görüşlerinin taranması ise bugüne dönük olarak yapılmıştır. Kaynak grup görüşlerinin taranmasında kullanılan anket form Ankara il Merkezinde 133 okulun kullandığı toplam 110 okul binasının yöneticisi olan 110 okul müdürüne uygulanmıştır. Dönen 89 anketten 84'ü geçerli sayılmış ve araştırmada kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ise duruma göre frekans (f), yüzde (%) ve aritmetik ortalama (X) gibi istatistiksel tekniklerden yararlanılmıştır. Elde edilen bulguların yorumlama işlemleri ise, daha çok metin içinde sunulan ve belli başlıklar altında gruplandırılan tablolara dayalı olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DolsfiniantaBy0tt ŞÎMSEK, Nurettin. The Effectivness of Using School Buildings at the Secondary Education (High School)“An Assesment of Dimensions; Period and Space”, Master Degree Thesis (Director of Thesis: Prof. Dr. (Phd) Oevat Alkan), University of Ankara Institute of Social Sciences, Ankara, Tur key : 1991, X+121 p. The prupose of this thesis is to asses the Effectivness of Using School Buildings at the Secondary Education (High School) in Turkey. In order to obtain essantial data for this Research which was realized to the Generalscreening model was followed. First references which are relevant to my research subject, were surveyed and then a Questionnaire was applied to the 110 directors of High School in six central districts in Ankara. The population of this Research is all the High Schools in Turkey. The Sample of this Research is 110 High School's directors in Ankara. And out of 89 questionnaire that returned from 110 High Schools which form sample of research in Ankara, 84 were put to analysis. In order to analyse obtained data, technics of statistics as frequency (f), percentile (.%) and aritmethic mean (R) were used. As a result of Research it was determined that on the one hand Capacity of School Buildings was overloaded, on the other hand Period of Using this capacity was very short. In addition all the Units which form Buildings of School were used almost only by Schools. And there are some remarkable differences at the distribition of Schools over different disticts that can use the School Buildings. And thensome school units were used very densely whereas the other units were used very seldom or never in thra Schools. In order to remove problems which are releated to the Use of School Buildings that the applications be put on a firm base, in light of research findings the followings were advised: l.The colloberation among releated institutions should be strengthened, 2. Units of School Buildings should be used commonly by schools and other institutions. 3. The period of using school buildings should be increased monthly and yearly, 4. The units which have been used very rarely or have never been used be utilized commonly, 5. The units should be used according to the principle of parallel using.