Cayley formülü üzerine kinematik uygulama
  1. Tez No: 168766
  2. Yazar: YUSUF YAYLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİLMİ HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışma dört bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölüm temel kavramlara ayrılmıştır. 3 ikinci ve üçüncü bölümlerde, E de Cay ley Formülü kullanılarak elde edilen ve H/H' ile tanımlanan hareke tin, pol eksenleri, ani vida eksenleri, Darboux matrisi hesaplanmıştır. Hareketin Darboux matrisi ile eğrilik matrisi arasında bir bağıntı verilmiştir. Ayrıca hareke-, tin vida ekseni ile ilgili sonuçlar bazı teoremlerle verilmiştir. Son bölümde dairesel helis eğrisi ele alınarak, yeni bir hareket tanımlamak suretiyle, bu hareket için ikinci ve üçüncü bölümlerde yapılanlar tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is designed as four sections. The first section is assigned for the fundamental concepts. In the second and third sections the pole axes, Instantaneous screw axis and Darboux matrix of the 3 motion which is obtained in E by using Cay ley formula and specified by H/H' is derived. And then it is given which is a relation between the matrices of Darboux and curvature of the motion. Also the conseguences concerning the screw axis of the motion is introduced in some theorems. In the last section, considering the curve of circular helix, the studies which are made in the second and third sections are repeated by means of defining a new motion.