Doğu Akdeniz bölgesinde selekte edilen turunç klonlarının morfolojik ve pomolojik özellikleri
  1. Tez No: 168768
  2. Yazar: A. VAHİT UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmada Doğu Akdeniz Bölgesinden selekte edilen 8 yaşlı, tohumdan üretilmiş 29 farklı turunç klonunun morfolojik ve pomolojik özellikleri incelenmiştir. Ağaç ve yaprak özellikleri bakımından normal turunçlar gurubuna 15, ağaç büyüklükleri ve yaprak özellikleri dikkate alındığında farklı turunçlar gurubuna dahil olabilecek 6 klonun varlığı saptanmıştır. Ağacın taç yüksekliği, t aç genişliği ve taç hacmi dikkate alındığında küçük yapılı ağaçlar grubuna 7, Orta yapılı ağaçlar grubuna 13 ve büyük yapılı ağaçlar grubunada dahil olabilecek 9 adet klonun varlığı ortaya çıkmıştır. Meyve özelliklerinden ortalama çekirdek sayıları fazla olması nedeniyle anaç olarak kullanılabilecek 10, asit ve kuru madde miktarına göre tatlı trunçlar grubuna girebilecek 6 adet klonun varlığı ortaya çıkmıştır. Usaralerinin fazla olması nedeniyle meyve suyu sanayinde 4,flavedo ve albedolarının kalın olmaları nedeniyle esans sanayinde 4 ve reçel sanayindede kullanılabilecek 11 adet klonun varlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological and pomological charac teristics of 29 different sour orange clones produced from 8 year-old seeds selected from the eastern mediterranean, region, have been examined. from the point of view of their tree and leaf charac teristics, the existence of 15 clones able to be included in the group of normal sour oranges and, taking into con sideration tree-size and leaf characteristics the existence of 6 clones capable of being classified in the group of different sour oranges, has been established. Taking into account the height of the tree's corolla width and size, the existance has been revealed of clones, of which 7 may be classified in the group of small -sized trees. 13 in the group of medium -sized trees and 9 in the group of large -sized trees. The existence has been rvealed of in clones which, on account of the characteristics of the fruit »because of the high avarege number of pips, may be used as fruit- bearing trees, and of 6 clones which.according to the amount of acid and dry material, may enter the group of sweet sevilles. The existence has been established of 4 clones which on account of their extreme juiciness may be used in the fruit -juice industry, of*1- 4 clones which because of the thickness of the flavedo and albedo may be used in the essence industry, and of 11 clones able to be \i used in the jam industry.