Aynalı sazan (Cyprinus carpio Linnaeus, 1758)'nın bir yazlık (K1) tekli (monokültür) ve kalabalık (Clarias lazera CUV. et VAL. 1840) ile çoklu (polikültür) yetiştiriciliğinde gelişme performansları üzerine bir araştırma
- Tez No: 168772
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
öz Bu araştırmada, 1 yazlık Sazan ( K. ) yetiştiriciliğinde, polikültür ve monokültür koşullarındaki gelişme performansları araştırılmıştır. Bu amaçla, stok oranları farklı, ancak, toplam birey sayısı yönünden eşit olan ve Salt Sazan ile Sazan + Karabalık (Karma)'dan oluşan iki grup oluşturulmuştur. Çalışma sonunda, her iki gruptaki Sazanların boy ve ağırlık gelişmeleri ile boy-ağırlık ilişkisi ve kondisyon değerleri farklı bulunmamış, Karma gruptaki Karabalıklardan da, araştırmanın son dönemlerinde havuz suyu sıcaklığının riskli sınırlara düşmesi ve sonuçta görülen % 100 ölüm nedeniyle hiç ürün elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This study was carried out in order to determine growth performances of mirror carps for 4 months K, under mono and polyculture conditions. Two groups (namely: S - all mirror carp and SK - mirror carp + af rican catfish) were formed with different stocking rates but with equal number of individuals. Mirror carps in bath groups were found to perform similar with respect to characteristics studied (body length, live weight, lenght-weight relation, condition coaficient). No african catfish was produced due to 100 % mortality which was caused by low water temperatures towards the end of the experiment.