İzmit körfezinde verimlilik çalışmaları
  1. Tez No: 168773
  2. Yazar: ENİS MORKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Coğrafya Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada İzmit Körfezinden plankton ağı çekil mek suretiyle planktonların yoğunlukları saptanmaya çalı şılmıştır. Aydınlık-karanlık şişe yöntemiyle İzmit Körfezin de fotosentez oranı ve dolayısıyla yüzeyde üretilen kar bon miktarı bulunarak bunların klorofil-a dan hesaplanan verimlilik değerleri ile ilişkileri incelenmiştir. İzmit Körfezinde klorofil-a, çözünmüş oksijin, sı caklık, tuzluluk, besin maddeleri (toplam fosfat, silikat ve nitrat) ve askıda katı madde profilleri çıkartılmıştır, Mayıs, Haziran ve Ağustos ayına ait olan bu profillerin klorofil-a ile olan ilişkileri ayrı ayrı incelenmiştir. Sıcaklık, çözünmüş oksijen ve tuzluluk elektrod ile, klorofil-a spektrofotometrik olarak, silikat, nitrat ve toplam fosfat autoanalyser ile, askıda katı madde gra- vimetrik olarak ölçülmüştür. Aydmlık-Karanlık şişe yön temiyle üretilen ve tüketilen çözünmüş oksijen değerlerin den gidelerek verimlilik tahminleri yerinde yapılmıştır. Sonuçta İzmit Körfezindeki verimlilik değerleri bulunarak tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 11 - ABSTRACT In this study plankton population density was determined by using Hensen type of plankton net. in İzmit Bay. Productivity in İzmit Bay was determined by using dark-light bottle technique at the surface waters. Rela tion betwen productivity which was found by dark-light battle technique and productivity which was calculated from chlorophyll-a values were discussed. Depth and time series of chlbrophyll-a, dissolved oxygen, temperature, salinity, nutrients such as total phosphorus, silicon, nitrate and particulate material were run for three months. The relationship between chlorophyll-a and the others were discussed. Chlorophyll-a was determined by UV-visible spect rophotometer, temperature, dissolved oxygen and salinity were measured with prob, nutrients were determined with autoanalyser and particulate material was determined wHh gravimetric. me-tho-t. Finally primary production determined in İzmit Bay was given in tables.