İzmir Körfezi'nde bakalyora balığının (Merluccius merluccius, 1758) biyolojik özellikleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 50637
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELAHAT TOĞULGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
45 VI. ÖZET Bu araştırma, izmir Körfezi'nde mevsimsel olarak yapılan trol çekimleri sonucunda yakalanan 336 adet bakalyaro balığının biyolojik özellikleri üzerine yapılmış çalışmaları kapsamaktadır Araştırma bölgesinden elde edilen örneklerin, total boy dağılımı 1.0 cm'lik boy sınıflarına alınarak incelenmiştir. Otolitler ile yapılan yaş tayinleri sonucunda her yaş grubuna ait bireylerin ortalama total boylan ve ortalama ağırlıkları saptanmıştır. Bu verilerle, Von Bertalanffy boyca ve ağırlıkça büyüme eşitlikleri hesaplanmıştır. Yakalanan örneklerden VII yaşa kadar bireyler bulunmuştur. Bu bölgedeki populasyonun büyük bölümünü dişi bireylerin oluşturduğu gözlenmiştir. Toplam 336 adet örnek üzerinde yapılan, total boy ve ağırlık ölçümlerine dayanarak, boy-ağırlık allometrik büyüme eşitlikleri belirlenmiştir. Populasyondaki en verimli grubu IV yaş grubuna ait bireylerin oluşturduğu saptanmıştır. Kondisyon faktörü değerleri dişiler ve erkekler için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Yaş grupları açısından kondisyon faktörü değerlerinde, önemli farklılıklar gözlenmemiştir (I yaş grubu hariç). Örneklerin mide içerikleri incelemesi sonucunda, beslenmede en büyük grubu balıkların (özellikle Gobiidae ve Clupeidae familyasına ait türler) oluşturduğu ve krustaselerin ikinci sırada önemli grup olduğu saptanmıştır. Besin tercihi açısından dişi ve erkek bireyler arasında, önemli bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
46 VII. SUMMARY The present work consists of the biological features of 336 hake caught with trawl surveys in Izmir Bay. The total lengths were studied in groups of 1.0 cms. For every age groups, average lengths and weights were determined with age-reading on otoliths. Von BertalanfFy equations on length and weight were calculated from the obtained data. In this population, individuals are found till the seventh age. The most part of population were females in this area. Length-weight allometric equations were calculated from measuring total lengths and weights of 336 specimens. The highest group belongs to IV age group in the population. Ill age group followed it. Condition factors were found for females and males, separately. According to the age groups, condition factors do not change significantly (except I. age group). The most important group of stomach contents consist of fish (especially species which are belong to Gobiidae and Clupeidae family). Crustacea is the second important group of the diet composition. In point of diet preference was not observed a significant difference between females and males.