Seyhan ve Ceyhan yağış alanlarındaki akarsular üzerinde mevcut ve muhtemel barajların hacim-verim ilişkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 168776
  2. Yazar: RECEP YURTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEFARUK HAKTANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
- VIII - öz Büyük yatırımlarla gerçekleşebilen baraj yapımlarımla proje ekonomisini etkileyen en büyük etkenlerden birisi, barajın hazne hacmi ile su talebi (verim) arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bu araştırmada, hacim - verim ilişkisinin belirlenmesinde kullanılan değişik yöntemleri içeren bir Fortran programı geliştirilmiş ve bu program, Seyhan ve Ceyhan yağış alanlarındaki akarsular üzerinde seçilen akım gözlem istasyonlarına uygulanmış, sonuçlara göre yöntemler karşılaştırılırken, bu yağış alanlarındaki akarsular için genel bir hacim - verim ilişkisi belirlenmeye çalışılmıştır»
Özet (Çeviri)
- IX - ABSTRACT One of the most Important factors affecting the total cost of a surface reservoir project, which usually necessitates large investments, is the storage capacity versus permanent release (yield) relationship of the reservoir. In this study, a computer model comprising a few of the most recognised methods to determine the yield - storage relationship of any reservoir has been developed. With the help of this model, a generalized yield - storage relationship for each one of Seyhan and Ceyhan basins was searched by computing yield - storage curve© individually on arbitrarily chosen six stream - gaging stations in each basin with long historical flow records. At the end of the analyses, a comparison of the utilized methods on the Seyhan and Ceyhen basins was made, and yield - storage peculiarities of natural streams in these basins were determined.