Çeşitli cisimlerin ısıtma ve soğutma zamanlarının hesaplanması için yarı ampirik eşitlikler geliştirilmesi
  1. Tez No: 168775
  2. Yazar: ERKUT ALTINTOP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZ Bu çalışmanın amacı, çeşitli şekil ve büyüklükteki cisimlerin ısıtma ve soğutma zamanlarını ve bu cisimlerdeki ısı transferini hesaplamaya yarayan eşitlikleri bulmak ve transfer edilen ısıyı cismin geometrik özelliklerini belirleyen parametrelerle ve cisimle ortam arasın¬ daki Biot sayısına bağlı olarak hesaplamaktır. Isı transferinin hesaplanmasında, ısıtma ve soğutma başlangıcı ile sonuna yakın durumlar göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
- XI - ABSTRACT The objective of this study is to find the equations to be used in calculating the heating and the cooling rates and the heat transfer in solids of various shapes and sizes in terms of the parameters determining the soild's geometry and the Eiot number defined in between the solids and the surroundings. In calculating the heat transfer, both the initial and the final condi tions of the heating and the cooling processes have been taken into account. " -