TS EN ISO 9001:2000 kalite yönetim sisteminin esasları ve uygulama yöntemleri
TS EN ISO 9001:2000 quality management system basics and application methods
- Tez No: 168881
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
ÖZET TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi'nin Esasları ve Uygulama Yöntemleri' başlığı altında incelenen bu çalışmada öncelikle konu hakkında gerekli bilgiler verilmiş ve bu bilgilere ilaveten farklı işletmelere ait uygulama dokümanları eklenmiştir. Tezin birinci bölümünde, kalite ile ilgili genel bir giriş yapılarak, konunun günümüzde işletmeler açısından öneminden bahsedilmiş olup, tezin amacı ve tezle ilgili yapılan araştırma, kaynak toplama ve derleme faaliyetleri konusunda kısa bilgiler verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, ISO 9001:2001 Kalite Yönetim Sistemi genel şartlarından bahsedilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, kalite ve çevre yönetim sistemleri tetkik kılavuzuna ait tanımlamalardan bahsedilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, kalite yönetim prensiplerinden bahsedilmiştir. Tezin beşinci bölümünde, kalite geliştirme ve analiz araçlarından bahsedilmiştir. Tezin altıncı bölümünde, hata türleri etki analizi ve 8D sorun çözme sürecinden bahsedilmiştir. Tezin yedinci bölümünde, tetkikte sorumlu olunan soru listelerinden bahsedilmiştir. Tezin sekizinci bölümünde, dokümantasyon örneklerinden bahsedilmiştir. -İİ-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, under the topic of ISO 9000:2000 Quality Management System Basics and Application Methods', necessary information about the subject is presented and examples of application forms in different companies were added. The first chapter is a general introduction about the importance of the subject for the present firms. It's briefly mentioned the aim of the thesis, literature survey and compilation. In the second chapter, a brief history of quality is given and told about the persons who made contributions to the quality's actual meaning. Global quality approach is also mentioned. In the third chapter, description of the 'ISO 9000 Quality Management System', its necessity is explained. The standards, properties and common aspects of ISO 9000 series are also mentioned in this part. In the forth chapter, its interaction with the Total Quality Management is explained. The fifth chapter, quality system necessities were given. In the sixth chapter, ISO 9000 system elements mentioned and the ways of preparing documents were explained. Seventh chapter deals with examining steps of ISO 9000 Quality Management System.Eighth chapter tells about the application steps of ISO 9000 and its critical points.The thesis is concluded with the main aspects to be noticed carefully in constructing an efficient Quality Assurance System and the necessity of these works. -in-