The Formation of laborforce and the transformation diversification of economic activities at the metropolitan fringe a case study in Ankara metropolitan area
- Tez No: 1689
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET METROPOLİTEN FRINGE' DE İŞGÜCÜNÜN OLUŞUMU VE EKONOMİK FAALİYETLERİN ÇEŞİTLENMESİ ANKARA METROPOLİTEN ALANINDA ÖRNEKLEME EMİRO?LU (özgen) Levin Yüksek Lisans Tezi, Şehir Planlama Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. İlhan TEKELİ Eylül 1987, 1 31 sayfa Bu çalışmada;“İşgücü”nün oluşumu ile,“Ekonomik faaliyef'lerin çeşitlenmesinin bütünlüğü üzerinde durulmaktadır. Bunun için, ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesinin, işgücünün oluşumunun, metropoli ten fringe'deki süreçleri analiz edilmiştir. Süreçler üzerinde etken; zamansal.mekansal faktörler dikkate alınarak, Ankara-metropoliten fringe köy yerleşmeleri düzeyinde genellemeler elde edilmeye çalışılmıştır. İşgücünün oluşumu, ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesi, insan gereksinimlerinin elde edilme sürecinde ortaya çıkan kategoriler ise; zaman içinde değişen gereksinim düzeylerinin, elde edilme yollarının -araç ve ilişkiler setinin- giderek; gelişen, karmaşıklaşan işgücü ve ekonomik faaliyetleri getireceği açıktır. Metropoliten kent fringe olgusu ise; sürüp giden ekonomik işleyiş ve ilişkilerin, denk düşen bir düzeyinin getirişidir. Bu nedenle metropoliten fringe'deki ekonomik faaliyetler ve işgücü; hem genel ekonomik işleyiş içinde ”kırsal alanların, iç dinamikleri sonucu dönü- -vi-şümü“, hem de metropoliten fringeMn ait olduğu ”yer ve zaman"ın dinamikleri etkisiyle belirlenirler. Türkiye-Ankara özelinde, varolan durum da bu genelliktedir. Değişik açılardan bakıldığında sonuç değişmeyecektir. Böylece çalışma iki ana bölümden oluşmuştur. Bunlar, Ankara met ropoliten kent fringe özet tarihçesiyle birbirine bağlanmıştır. Bura sı, birinci bölümün bir örneklemesi olarak da ele alınabilir. Çünkü birinci bölüm, ana bakış açısının dayandırıldığı genel çerçeveyi ver meyi hedeflemiştir.Dayanılan ana bakış açısı, kırsal ekonomik yapının dönüşümünü kapsayan kuramsal-tarihsel çerçevenin açılımı olarak düzenlenmiştir. İkinci ana bölüm, özet tarihsel-kuramsal çerçevenin, formüle e- dilmiş hipotezler doğrultusunda, Ankara metropoliten fringe'de yapı lan somut araştırmalarda sınanmasıdır. Bu, değişik kırsal kesim genel değerlendirmeleri içinden seçilmiş üç köyde yoğunlaştırılmıştır. Sonuçta, işgücü ve ekonomik faaliyetlerin oluşum ve ne düzeyde olursa olsun çeşitlenmesinde, mekansal dönüşümlerin değil, yaşamsal ve zamansal değişimlerin etken olduğu vurgulanmıştır. Yaşamsal -zaman- sal değişimlerin hazırlayıcısı ekonomik öğenin, kapitalin devinimleri ve artı-değer paylaşımı olduğu, her mekanda ve süreçte farklı oluşumlar yaşanabileceği ortaya konmuştur. Anahtar sözcükler : İşgücünün oluşumu, Ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesi, Metropoliten saçaklanma alanı. -vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE FORMATION OF LABORFORCE AND THE TRANSFORMATION DIVERSIFICATION OF ECONOMIC ACTIVITIES AT THE AT THE METROPOLITAN FRINGE A CASE STUDY IN ANKARA METROPOLITAN AREA EMİRO?LU, Levin (Özgen) M.S. in City Planning Supervisor : Prof. Dr. İlhan TEKELİ September 1987, 181 pages In this study, wholeness of formation of“Laborforce”and trans formation-diversification of“Economic Activities”are being consi dered. In this context, the processes of transformation-diversifica tion of economic activities and of laborforce formation in metro politan fringe are analysed. By taking into consideration temporal and spatial factors, which are effective on the processes, genera lizations on the level of Ankara metropoliten fringe village settle ments are derived. It is clear that, if laborforce and transformation-diversification of economic activities are categories which appear during the process ?111-of satisfying human needs; need levels, which change in time, and the ways of realization -means and relations set- will lead more complex and developed laborforce and economic activities. Fringe phenomena of Metropolitan area is fact of related level of continuous economic process and relations. Because of that, economic activities and laborforce in metropolitan fringe are determined by both“transformation of rural areas as a result of their inner-dynamics”within the general economic mechanism and by the effect of“space and time”dynamics to which metropolitan fringe belongs. In the specificity of Turkey and Ankara case is in this general con text. The result will not change when it is approached from different point of views. The study consists of two main parts. These are connected with the summary of the history of Ankara metropolitan fringe. This part can be considered as an example of the first part. Because the first chapter aims to give general framework which the main point of view is based on. The main point of view has been constituted as an interpretation of theoritical-historical frame which comprises transformation of rural economic structure. The second chapter is examination of summarized historical-theori- tical frame in the direction of formulated hypothesis through survey carried in Ankara metropolitan fringe. This has concentrated on three villages which are chosen among general evaluations of different rural areas. -IV-As a result, it is emphasized that not spatial transformation but changes in life and time are effective in the formation of laborforce and economic activities and diversification of them in every level. It is explained that economic element which prepare transformation of life and time is activities of capital and sharing of surplus value, and different formations can be faced in everywhere and every process. Key words : Formation of Laborforce, Transformation-diversification of Economic activity, Metropolitan fringe. -v-