Termik santralde ekserji analizi
Exergy analysis in thermic power stations
- Tez No: 168918
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN ISIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET TERMİK SANTRALDE EKSERJİ ANALİZİ Kömür, Türkiye'nin sahip olduğu enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahiptir. Ancak bu rezervlerin %69 gibi çok önemli bir bölümünün kalori değeri 2000 kcal/kg'dan azdır. Bu verilenlerden anlaşıldığı gibi linyit rezervlerimizin büyük çoğunluğu, kalori değerlerinin düşük olmasından dolayı ancak termik santral yakıtı olarak kullanılmaya elverişlidir. Bu bağlamda ülkemizde en yaygın enerji kaynağı olan yerli kömürlerin uzun vadeli kullanımının mümkün kılabilecek temiz ve verimli yakma teknolojilerinin kullanımı teşvik edilmelidir. Mühendislik sistemlerinde ekserji analizi; enerji kayıplarının yerini ve büyüklüğünü, kullanılamaz enerjiyi ve mevcut kaynakların verimsiz kullanılmalarını başarıyla tespit eder. Ekserji kavramı esas alınarak enerji dönüşümlerinin gerçek verimliliğini ve verimsizliği oluşturan süreç ve ekipmanları saptayabiliriz. Bu çalışmada düşük kalori değerine sahip kömürü, temiz ve verimli şekilde yakıt olarak kullanan, mevcut bir termik santrale ekserji analizi uygulandı ve uygun bir bilgisayar programı yazıldı. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek tartışıldı. Şubat, 2005 Sedat SANDIK
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXERGY ANALYSIS İN THERMIC POWER STATIONS Coal is öne of the most important energy resources in Turkey. However, 69% of these reserves which is a big amount has a calorie value less than 2000 kcal/kg. Tbis means that most of our coal reserves is suitable for thermic power stations due to its low calorie value. From this point it is obvious that clean and efficient burning technologies should be encouraged which enables our native coals to be used in the long run. Exergy analysis in engineering systems successfully identifîes the position and size of the energy losses, inappropriate energy and inefficient use of available resources. Based on the exergy concept, we can determine the real efficiency of the energy transformations and inefficient processes and equipments. in this study exergy analysis is applied to öne of the thermic power station which is using low calorie valued coal cleanly and efficiently and it is supported by a suitable computer program. The results are evaluated and discussed. Febraary,2005Sedat SANDIK vi