Bir termik santralde enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis on a thermal power plant
  1. Tez No: 149869
  2. Yazar: OLCAY BÜLENT KÜÇÜKEFE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZUHAL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
tjjLKı 1 bir termik santralde ENERJİ ve EKSERJİ ANALİZİ Olcay Bülent KÜÇÜKEFE Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Makine Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Zuhal OKTAY) Balıkesir, 2004 Dört ana bölümden oluşan bu tezin ilk bölümünde, enerji ve ekserji arasındaki bazı önemli farklar detaylı olarak verilip, ekserjinin bazı uygulamaları üzerine yürütülen çalışmalar özetlenirken, ekserji kavramı ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise, 2x160 MW kapasitesindeki Çan Termik Santralı (ÇTS) ve bu santralde kurulan akışkan yataklı yakma sistemiyle birlikte Türkiye'nin elektrik gücü ve termik santralleri çalışılmaktadır. Üçüncü bölümde, öncelikle genel enerji ve ekserji bağıntıları verilmekte ve daha sonra bu bağıntılar incelenen ÇTS için çıkarılmaktadır Son bölümde, elde edilen sonuçlar tartışılarak, bazı önerilerde bulunulmaktadır. Aynı zamanda, ÇTS'nın enerji ve ekserji verimlilikleri, sırasıyla, % 39 ve 38 olarak elde edilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Çan Termik Santrali / akışkan yatak sistemi / enerji analizi - ekserji analizi ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENERGY and EXERGY ANALYSIS ON A THERMAL POWER PLANT Olcay Bülent KüÇÜKEFE Balıkesir University, Institute of Science, Department of Mechanical Engineering (Master Thesis / Supervision ; Yrd, Doç. Dr. Zuhal OKTAY) Balıkesir-Turkey, 2004 In the first chapter of this thesis, consisting of the four main chapters, the concept of exergy is treated, while some important differences between energy and exergy analyses are given in detail and the studies conducted on some applications of exergy are summarized. The second chapter studies Turkey's electric power and thermal power plants together with Can Thermal Power Plant (CTPP) with a capacity of 2x160 MW and the fluidized bed combusted system installed in this plant. In the third chapter, the general energy and exergy relations are given first. These relations are then derived for the CTPP investigated. In the last chapter, the results obtained are discussed and some recommendations are made. The energy and exergy efficiency values for the CTPP are also obtained to be 39 and 38%, respectively. KEY WORDS : Çan Thermal Power Plant / fluidized bed combuster / energy analysis- exergy analysis m