Eğitimde toplam kalite yönetiminde karşılaşılan güçlükler
The obstacles met in total quality management in education
  1. Tez No: 168922
  2. Yazar: YASEMİN DÜZAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET EĞİTİMDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİNDE KARŞI LŞ I LAN GÜÇLÜKLER Günümüzde bilgi, bilginin paylaşımı sınırları ötesine taşınmıştır. Artık kendi doğrularımızla değil evrensel doğrularla yaşamak, evrensel doğruların hayatımızın bütün alanlarına hakim olmasına göz yummak zorunlu hale gelmiştir. Kalite dilimizde, değişim, gelişim, iyileşme, yenileşme, reform, yeniden yapılanma v.b kavramları içine alarak tartışılmakta ve kullanılmaktadır. Daha kısa ve yalın bir ifade kullanmak gerekirse; kalite insana değer verme, sürekli geliştirme ve yenilemedir. Kalite üstünlüğünü yakalamada etkili bir yöntem olarak Toplam Kalite Yönetimi(TKY) günümüzün yönetim tarzıdır, önceleri sanayi kesiminde tutulan TKY ticaret, satış sonrası hizmet, bankacılık, sigortacılık, sağlık yönetimi, hizmet, eğitim vb. kesimlerde de uygulanmaya başlanmıştır. TKY eğitimde, müşterinin(öğrenci, veli, toplum) mevcut ve gelecekteki beklentilerini zamanında ve ekonomik olarak karşılamak amacıyla, tüm çalışanların(öğrenci, veli, öğretmen, yönetim, yerel ve merkezi yönetimler vb.) katılımı ile eğitim-öğretim faaliyetlerinin sürekli geliştirilmesi ve yenilenmesini öngören bir yönetim anlayışıdır. M.E.B. tarafından başlatılan eğitim kurumlarında TKY uygulamaları çalışmaları dört yıldır sürmektedir. İstanbul ili pilot bölge olmak üzere beş yıllık bir pilot çalışma gerçekleştirilmektedir. Ancak bu çalışmaların istenilen sonuçlara erişemediği, verim alınamadığı ve çalışmalarda çeşitli engeller ve olumsuzluklarla karşılaşıldığı gözlenmektedir. Bu araştırmada, okulların Toplam Kalite Yönetimi ni uygulama sürecinde karşılaşılan engellerde, özellikle idareci ve öğretmenlerden kaynaklı olanlar araştırılmıştır. Bu araştırmanın verileri ve getireceği önerilerle Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi ile ilgili uygulamalarda güçlüklerin aşılması çalışmalarına katkısı olacağı düşünülmektedir. Bu araştırma 2003-2004 öğretim yılında, İstanbul ilinde Meslek, Anadolu Meslek ve Teknik Liselerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili, Anadolu Yakası sınırları içerisinde yer alan Endüstri Meslek, Anadolu meslek ve Teknik liselerinde okuyan 611 öğrenci, 137 öğretmen ve 32 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“ Griş”, ikinci bölüm“ Genel Bilgiler”, üçüncü bölüm araştırmanın yöntemi ile ilgili bilgileri içermektedir. VIDördüncü bölüm elde edilen bulgulardan oluşmaktadır. Beşinci bölüm ise sonuçlar, tartışmalar ve önerilerin yer aldığı bölümdür. Bu araştırmada elde edilen sonuçlara göre önerilerde bulunulmuştur. Aralık, 2004Yasemin DÜZAĞAÇ
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE OBSTACLES MET IN TOTAL QUALITY MANAGEMENT IN EDUCATION Nowadays knowledge has been carried beyond the line of sharing knowledge. From now on, we have to live with universal truths, not with our own truths and it is essential to let universal truths dominate all parts of or lives. In our language, quality is being discussed and used including the concepts such as transformation, development, improvement, modernization, reform, restructuring, etc. To put it in a nutshell, quality means valuing humans, developing and modernizing them continuously. As an effective method in getting quality superiority, Total Quality Management (TQM) is today's management style. TQM, which first caught on in industry, is also now being applied inn business, post- sale service, banking, insurance, health management, service, education, etc. TQM is the management understanding which anticipates the continuous development and modernization of educational-instructional activities with the participation of all employees in order to meet the client's ( the student, parent, society) present and future expectations in education economically and timely. TQM applications in educational institutions which were started by National Educational Ministry have been continuing for four years. The Province of Istanbul being the pilot area, a 5 year project is being carried out. However, it has been observed that these studies have not reached the desired results and they are not productive and that various obstacles and negative ness appeared in the studies. In this research we have searched the obstacles that appear end in TQM process of schools, specially the ones that are due to administrators and teachers. It is believed that this study will contribute to overcoming the difficulties about the TQM applications in education with its data and suggestions. This research was carried out in Vocational, Anatolian Vocational and Technical High Schools in Istanbul in 2003-2004 education years. 611 Students, 137 teachers and 32 school administrators in Vocational and Technical and Anatolian Vocational and Technical High Schools on the Anatolian side of Istanbul participated in this research. VIIIThis study consists of five chapters. The first chapter is“Introduction ”, the second chapter is“General Information”and the third chapter includes the knowledge about the method of the research. The fourth chapter consists of the findings (of the research) and you can find the results, discussions and suggestions in the fifth chapter. I have made suggestions according to the results obtained in the research. December, 2004 Yasemin DÜZAGAÇ DC