Sağlık sektöründeki yöneticilerin stratejik yönetim araçları hakkında bilgi ve kullanım düzeylerinin ölçülmesi: Ankara ili özel hastanelerde bir çalışma
Evaulation on knowladge and usage levels of managers who are in health sektor about strategical management tools: An Ankara province private hospitals study
  1. Tez No: 479322
  2. Yazar: NEBİ ERGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KEMAL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Küreselleşme ile beraber dünyada ekonomik, siyasal, teknolojik ve sosyo-kültürel alanlardaki değişimler yönetim anlayışını da değiştirmeyi mecbur kılmıştır. Küreselleşmenin sonucu rekabetin artması kurumların yönetim anlayışında verimlilik ve etkililik kavramlarının karar almada daha önem kazanmasına sebep olmuştur. Bu durumun bir sonucu olarak sağlık sektöründe de stratejik yönetim kavramı uygulanmaya başlanmıştır. Stratejik yönetim, sağlık işletme yöneticisinin kurumun hedefleri ve amaçları doğrultusunda ulaşmak istediği standartları tespit edebilmesini sağlar. Bununla birlikte sadece iç ve dış çevresel faktörlerin değil, faaliyet gösterdiği ülkenin stratejik sağlık planlamasıyla belirlenen hedefleri kaynak olarak görmesini ve en temel düzeyde bu hedefleri yakalamasını amaçlamaktadır. Tıbbi teknoloji ve uygulamalarındaki hızlı gelişim ve değişimi yakından takip edebilmek ve bu gelişmeleri sağlık işletmelerine uyarlamak oldukça önemli bir noktadır. Stratejik yönetim; insanların ihtiyaçlarına, beklentilerine ve artan hizmet çeşitliliğine paralel stratejik planlama yaparak ve bunu yöneterek işletmenin rekabet gücünü arttırmayı ve sürekliliğini sağlamayı amaçlamaktadır. Sağlık işletmeleri gibi karmaşık yapıya sahip, yüksek teknolojik cihaz ve ekipmanların kullanıldığı, insan hayatının söz konusu olduğu kurumlarda stratejik yönetim anlayışının uygulanması zorunluluk haline gelmiştir. Sağlık işletme yöneticileri stratejik yönetim anlayışını uygularken stratejik yönetim araçlarından faydalanmaktadırlar. Bu araçlar yöneticilere yol göstermektedir. Bu araştırmanın amacı özel hastane yöneticilerinin stratejik yönetim araçlarıyla ilgili bilgi düzeyi, kullandığı stratejik yönetim araçları ve bu kullandığı araçlardan memnuniyet düzeylerini, gelecekte kullanmayı planladıkları stratejik yönetim araçlarını ortaya koymaya çalışmaktır. Ayrıca sağlık kurumu yöneticilerinin stratejik yönetim araçları seçimindeki önceliklerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Kullanılan anket formu D. Rigby ve B. Bilodeau tarafından geliştirilmiştir ve Bain & Company tarafından 1993 yılından beri kullanılmaktadır. Bu araştırmada; anketin Rigby ve Bilodeau'un tarafından hazırlanan“Management Tools and Trends 2009”isimli raporunda bulunan, 25 yönetim aracının kullanımı ve memnuniyet durumunu değerlendiren ve araçların seçimindeki öncelikleri ortaya koyan versiyonu temel alınmıştır. Anket İpek Bilgin DEMİR' in“Hastane Yöneticilerinin Stratejik Yönetim Araçları Bilgi ve Kullanım Düzeyleri Üzerine Bir Araştırma”konulu yüksek lisans tezinde, Faruk Kerem ŞENTÜRK' ün“Otel İşletmelerinde Stratejik Yönetim Araçları Kullanımı Üzerine Bir Araştırma”konulu yüksek lisans tezinde olduğu gibi Türkçe' ye çevrilmiş hali alınarak ve sağlık sektörü ile direkt bağlantısı olmadığı değerlendirilen yönetim araçları anketin dışında tutularak 16 stratejik yönetim aracı kullanılmıştır. Araştırmaya Ankara ili sınırları içinde faaliyet gösteren özel hastanelerin 145 yöneticisi katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with globalization, changes in the economic, political, technological and socio-cultural fields in the world have been forced to change the mentality of management. The increasing competition of globalization has led to the importance of efficiency and effectiveness concepts in the mentality of management of institutions. As a result of this situation, the concept of strategic management started to be applied in health sector. Strategic management enables the health management executives to determine the standards that the institution wants to achieve in line with its goals and objectives. Nevertheless, it aims not only the internal and external environmental factors but also the target country determined by strategic health planning as the source and catching these targets at the most basic level. It is very important to closely follow the rapid development and change in medical technology and its applications and to adapt these developments to health enterprises. Strategic management; aims to increase the competitiveness and enable sustainability of the business by strategically planning and managing it in parallel with the needs of people, expectations and increasing service diversity. It has become a necessity to apply the strategic management approach in institutions where high technological devices and equipment with complex structure such as healthcare enterprises are used and in which human life is mentioned. Healthcare business executives benefit from strategic management tools while implementing strategic management approach. These tools guide the executives. The aim of this research is to try to reveal the level of knowledge about strategic management tools, the strategic management tools they use and their satisfaction levels from the tools they use and the strategic management tools they plan to use in the future. It is also aimed to determine the priorities of health care executives in selecting strategic management tools. Questionnaire was used as data collection method in the study. The questionnaire form used was developed by D. Rigby and B. Bilodeau and has been in use by Bain & Company since 1993. In this study; the version evaluating the use and satisfaction of 25 management vehicles and prioritizing the selection of tools on the report named“Management Tools and Trends 2009”prepared by Rigby and Bilodeau was based. 16 strategic management tools were used by excluding the management tools evaluated as not having a direct connection with the health sector from the questionnaire by taking the Turkish translation as in the master's thesis titled“A research on the level of information and use on the strategic management tools of hospital executives”of Ipek Bilgin Demir and the master thesis titled“A Research on the Use of Strategic Management Tools in Hotel Establishments”of Faruk Kerem SENTURK. 145 executives of private hospitals operating in the provinces of Ankara participated in the research.