Smelting of high carbon ferromanganese from Denizli-Tavas manganese ore
Denizli-Tavas manganez cevherlerinden yüksek karbonlu ferromanganez eldesi
  1. Tez No: 13193
  2. Yazar: FERHUN EMEKSİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
DENİZLİ-TAVAS MANGANEZ CEVHERLERİNDEN YÜKSEK KARBONLU FERROMANGANEZ ELDESl EMEKSİZ, Fobun Mühendislik Fakültesi Metalürji Müh. Böl. Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Naci Sevinç Şubat 1991, 68 Sayfa ÖZET Bu çalışmada, Denizli -Tavas cevherlerinden yüksek karbonlu ferromanganezin eldesi çalışılmıştır. Yüksek karbonlu ferromanganez ergitme deneyleri 1600 °C sıcaklıkta karbon grafit potalar içerisinde gerçekleştirilmiştir. Deneyler, ilk olarak, 1/2-4 saatleri arasında en uygun ergitme zamanını saptamak üzere yapılmış ve cevher için optimum ergitme zamanı 2 saat olarak belirlenmiştir. Kireç katımı çalışmalarında, yük bazikliği, CaO/SiÛ2 oranı, 1, 2 ve 3 olan yükler cevher yüzdesinin 12.4ft, 29.6'sı ve 36.1'i kireç katımıyla hazırlanmış ve ergitilmiştir.Ergitme denelerinde fluşpat katımının etkisi, fluşpatsız yükün fluşpat oranı % 0, % 6, ve % 10 olarak değiştirilerek incelenmiştir. Yüksek karbonlu ferromanganez ergitme deneyleri kok/cevher ağırlık oram 0.05, 0.1, 0.2 ve 0.3 yaplacak şekilde cevher içerisine kok katılarak gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçlan Denizli-tavas manganez cehverinin yüksek karbonlu ferromanganez üretiminde kullanılabileceğim göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Yüksek karbonlu ferromangan, Mangan cevheri, Kireç, Fluşpat, Kok. Bilim Kodu : 604.01.01 vı
Özet (Çeviri)
SMELTING OF HIGH CARBON FERROMANGANESE FROM DENlZLl-TAVAS MANGANESE ORE EMEKSİZ, Fertnm Faculty of Engineering Department of Metallurgical Engineering, M.S. Thesis Supervisor: Prof. Dr. Naci Sevinç February 1991, 68 pages ABSTRACT In this study, smelting of high carbon ferromanganese from Denizli -Tavas manganese ore was investigated. High carbon ferromanganese smelting experiments were conducted in graphite crucibles at 1600 °C. Firstly, experiments were directed to determine the optimum smelting time in the range 1/2 to 4 hours, and 2 hours duration time for the charge was found as optimum time. In lime addition studies, charges having basicity, CaO/Si02 ratio, 1. 2, and 3 were prepared by adding 124 %, 29.6 % and 36.1 % lime over ore weight and smelted. iiiEffect of fluorspar addition on smelting experiments were investigated by varying fluorspar content of the fluorspar free charge as 0 %, 5 % and 10 %. Effect of coke/ore wt. ratio on smelting high carbon feromanganese were studied with the addition of coke by making coke/ ore ratio 0.05, 0. 1, 0.2 and 0.3. The experimental results show that Denizli-Tâvas manganese ore may be used in the production of high carbon ferromanganese. Key Words : Manganese Ore, Highcarbon Ferromanganese, Lime, Fluorspar, Coke Science Code: 60401.01 IV