Milli yetki ötesindeki deniz alanlarında ordunun zorlayıcı önlem alma yetkisi
Navy's forcing precoution authority over sea areas not under national authorization
- Tez No: 168994
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Açık denizin serbestliğinin, bu deniz alanı üzerinde hiçbir kuralın uygulanamayacağı olarak ifade edilemeyeceği, en başta devletlerin bu deniz alanları üzerinde bir takım yetkileri olduğu ve aynı zamanda bir takım yetkileri de diğer devletler ile paylaşarak kullanmak zorunda kaldıkları görülmektedir. Küreselleşmenin getirdiği yeni güvenlik ortamının sonucu olarak ortaya çıkan etkiler neticesinde açık denizlerde bazı istisnai şartlar haricinde, her devletin kendi ulusal yetkileri altında bulunan gemiler üzerinde yetkili olmasını kabul eden bayrak yasasının, devletlerin gerekli önlemleri almaması yada alamaması nedeniyle ortaya çıkan olumsuzluktan aşacak düzeyde getirişi olmaması ve ulusal yetkileri çerçevesinde çözemeyeceği sorunların oluşması sonucu devletler uluslararası düzeyde kabul edilen bir takım önlemler ile bu sorunları çözmeye çalışmaları, tezde yer almıştır. ABD'ye uygulanan 11 Eylül saldırıları sonrası hız kazanan devletler arası işbirliği, artarak devam etmektedir. DDH olarak adlandırılan ve genelde uluslararası bir görüntü çizen bu çalışmaların aslında ABD'nin millî görüşü olarak karşımıza çıkması, bumdan sonraki adımlarda gerek devletimizin gerekse deniz ticaretiyle uğraşan yurttaşlarımızın mağdur olmaması için dikkatli olunmasının gerekliliği ortaya koymaktadır. Millî yetki ötesindeki deniz alanlarında ordunun zorlayıcı önlem alma yetkisi, 1958 ve 1982 sözleşmelerine istinaden açık denizlerde hukuksal yetkiler ve bu deniz alanları üzerinde icra edilen DDH ile devletler veya uluslar arası örgütler arasında yapılan antlaşmalar ve bunların etkileri konulan gözönüne alınmak suretiyle incelenmiştir. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Unrestriction over High Sea doesn't mean there will be no regulation over High Sea area. At first, it's obvious governments have same delegated power and at the same time they should share some authorizations with others over High Sea. Because the rules of the flag state that accepts all governents are authorized over the ships under their authorizations except some exceptional conditions, hasn't got enough earning to overcome the problems coused because the governments don't take the precautions or the negatives coused by not taking preceutions, governments ar trying to solve these problems by some preventive measures accepted in international platform. International cooperations between governments that are accelareted after 1 1 September assult to USA increasingly continue.'Thenamed“ Naval Maritime interdiction Operational (MIO)”are USA's national vision, even it seems international", brings up our government and our citizens working in maritime should be very careful for not having unjust treatment. Navy's forcing precoution authority over sea areas not under national authorization, delegated power relating to law over High Seas based on 1958 and 1982 agreements and agreement carried out over these sea areas between MIO and governments or international organisations and the effect of them are studied IV