Datça-Bozburun özel çevre koruma bölgesi lessepsiyen balık faunası üzerine bir inceleme
An investigation on the lessepsian fish fauna of Datça-Bozburun specially protected area
  1. Tez No: 168995
  2. Yazar: İDİL ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN OKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu tez çalışması,“Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin Denizel ve Kıyısal Biyolojik Çeşitliliğinin Tespiti”projesi kapsamında yapılmıştır. Dalışlarla gözlem ve yerel balıkçılardan örnekleme yoluyla, Datça ve Bozburun Yarımadaları'nın Lessepsiyen balık faunasının belirlenmesi ve bu yabancı türlerin biyolojisi ve ekolojisi ile ilgili ayrıntılı bilgi toplanması amaçlanmıştır. Bölgede tespit edilen toplam 170 tür balık içinden 14'ünün Lessepsiyen olduğu belirlenmiştir. Çalışma sahası 7 alt bölgeye ayrılmış ve Lessepsiyen türlerin bu bölgelerdeki dağılımı incelenmiştir. Gözlemler sonucu ortak nişi paylaştıkları belirlenen yerli türlerle Lessepsiyen türlerin görülme frekansları hesaplanmış ve mekansal karşılaştırma yapılmıştır. Siganus luridus ve Siganus rivulatus türlerinin tüm bölgelerde oldukça baskın olduğu belirlenmiştir. Yerel balıkçılık için büyük önem arz eden Siganus luridus daha detaylı incelenerek büyüme parametreleri hesaplanmıştır. Buna göre boy-ağılık ilişkisi W= 0.06425 x i24711 bulunmuştur. Lessepsiyen türlerden ikisi Etrumeus teres ve Apogon pharaonis Ege Denizi'nden ilk defa bildirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is based on the project“Coastal and Marine Biological Diversity Assesment of Datça-Bozburun Specially Protected Area”. Determination of the Lessepsian fish fauna of Datça and Bozburun Peninsulas and collecting data about the biology and ecology of these foreign species by means of underwater visual assesment and sampling thru local fishermen are aimed. It is determined that 14 out of 170 fish species are Lessepsian. The study area is divided into 7 sub-areas and the distribution of the Lessepsian species has been examined in these regions. The frequency of indigenous and Lessepsian fish species occupying the same niches have been calculated and local comparison has been made. It is observed that the species Siganus luridus and Siganus rivulatus are predominant in all sub regions. Siganus luridus which is also very essential for local fishery has been examined in more detailed and their growing parameters has been calculated. The length to weight relation has been found as W= 0.06425 x I24711. The two of the Lessepsian species Etrumeus teres and Apogon pharaonis have been found in Aegean Sea for the first time in this study. Ill