Datça-Bozburun özel çevre koruma bölgesinde sünger tür ve dağılımı üzerine araştırma
The investigation of sponge species and distribution in Datça-Bozburun specially protected area
- Tez No: 168996
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN OKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu tez çalışması,“Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin Denizel ve Kıyısal Biyolojik Çeşitliliğinin Tespiti Projesi”kapsamında yapılmıştır. Başta SCUBA ile dalış olmak üzere, serbest dalış ve kıyı çalışmalarından yararlanılarak, 0 ile 70 m. arasındaki derinliklerden örnekleme yapılmıştır. Bu çalışma Datça-Bozburun Yarımadası sünger faunasına yönelik olarak yapılmış ilk sistematik araştırmadır. Bu çalışma sonunda, Cliona celata, Tethya aurantium, Suberites domuncula, Chondrilla nucula, Acanthella acuta, Axinella cannabina, Axinella damicornis, Axinella polypoides, Agelas oroides, Ciocalypta sp., Clathrta sp., Crambe crambe, Petrosia ficiformis, Calyx nicaeensis, Haliclona mediterranea, Ircinia sp.A, Ircinia sp.B, Dysidea sp., Aplysina aerophoba, Sycon sp. olmak üzere, 20 tür 6'sı genus olarak belirlenmiş,türler dağılım alanları, bu alanların dip yapısı ve karşılaştırmalı ekolojik özellikleri ile tespit edilmiştir. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is based on the project“ Coastal and Marine Biological Diversity Assesment of Datca-Bozburun Specially Protected Area”. The samples were collected from all area at depth of 0 to 70 metres both diving by SCUBA, freestyle and coastal researchings. This is the first systematical study on sponge fauna in the Datca-Bozburun area. In this study, it is obtained that the distrubution areas, the topographical properties of those areas and comparisonal ecologic properties of 20 sponge species which are; Cliona celata, Tethya aurantium, Suberites domuncula, Chondrilla nucula, Acanthella acuta, Axinella cannabina, Axinella damicornis, Axinella polypoides, Agelas oroides, Ciocalypta sp., Clathria sp., Crambe crambe, Petrosia ficiformis, Calyx nicaeensis, Haliclona mediterranea, Ircinia sp.A, Ircinia sp.B, Dysidea sp., Aplysina aerophoba, Sycon sp. m