Ticari kredinin optimal stok politikasına etkisi
Effect of trade credit on optimal inventory policy
- Tez No: 16904
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE HACIHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Stok bulundurma, daha çok kısa dönemli bîr olay olarak düşünüldüğünden temel ekonomik sipariş miktarı model înde paranın zaman değeri gözönüne alınmamıştır. Bu bakımdan paranın zaman değeri indirgenmiş nakit akımı yaklaşımı çerçevesinde modele katılarak, geleneksel maliyet yaklaşımına nazaran farklı sîparîş mîktarları elde edîlîp edilmeyeceği" gündeme gelmiştir. Bu çalışmada indirgenmiş maliyetlerin minimize edilmesi île bulunan eşitlik, analitik çözümü mümkün olmadığından Newton- Raphson Yöntemi île çözülmüş ve elde edilen sîparîş miktarları, geleneksel maliyet yaklaşımı kullanılarak hesaplanan sîparîş miktarları île karşı 1 aştı rı 1 mı ştı r, Sonuçta her iki yaklaşımla elde edilen sîparîş miktarları arasında fark olmadığı ya da ihmal edilebilir bîr fark bulunduğu gözlenmiştir. Temel ekonomik sîparîş miktarı modelinin son yıllarda yoğun tartışmalara neden olan siparişin ele geçmesi île stoklara yapılan sermaye yatırımının eşzamanlılığı varsayımı kaldırılarak ticarî kredi koşullarının optimal stok politikalarına etkilerini araştıran çeşitli nicel modeller geliştirilmiştir. Bu modellerin bir kısmında geleneksel maliyet yaklaşımı bîr kısmında ise indirgenmiş nakit akımı yaklaşımı kullanılmıştır. Buna göre dört farklı ticarî kredi koşulu her iki yaklaşım çerçevesinde incelenerek ödeme1 1 süresindeki gecikmenin, stok bulundurma maliyetlerini azaltan etkisinin ekonomik sipariş miktarı formülüne yansıtılması gerektiği belirtilmiştir,
Özet (Çeviri)
Since stock holding is considered as a short term phenomenon the time value of money is not taken into account in the basic economic order quantity model. In this aspect, whether different order quantities are obtained or not by introducing the time value of money into the model as discounted cash flow approach instead of traditional cost approach, is realized. At this study, since the equality found by minimization of discounted cost can not be solved analitically the result is obtained by Newton-Raphson Method and obtained order quantities are compared with the results calculated by using traditional cost approach. Consequently, it is realized that difference between the results obtained by two approaches are negligible. By neglecting the simultaneity of the arrival of an order and the capital investment in inventories assumption, which causes arguments in the basic economic order quantity model in recent years, different quantitative models searching the effect of trade credit conditions on optimal stock policies are developed. At these models traditional and discounted cost approaches are used. The necessity of reflection of the payment time lags, which affects the stock holding cost reduction, to the economic order quantity formula is inspected by using two approaches for four different trade conditions.