Waqf-based funds to finance vulnerable small enterprises in Libya: A model proposal
Kırılgan küçük işletmelerin sürdürülebilir finansmanında vakf-bazlı fonlar: Libya örneği
- Tez No: 925128
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Gelişmekte olan diğer birçok ülkede olduğu gibi Libya'da özel sektör, özellikle de küçük işletmeler, dış finansmanı güvence altına almakta zorlanmaktadır. Finansmana erişim eksikliği, Libya'da KOBİ'lerin gelişimini engelleyen en büyük engellerden biridir. Bu tezin amacı, Libya'daki küçük işletmelerin finansman kaynaklarındaki eksiklik sorununa, İslam hukuku ilkelerine uygun ve ek bir finansman seçeneği olacak bir finansman kaynağı sağlayarak çözüm sağlamayacak bir çerçeve geliştirmektir. Mevcut finansman kaynakları dış kaynaklar (borç şeklinde bankalardan) ve iç kaynaklar (kişisel tasarruflar, akrabalar, arkadaşlar ve ortaklar) olarak sınıflandırılabilir. Bu çalışmada betimsel yaklaşım ve tümevarımsal yaklaşım benimsenmiştir. Araştırma bir dizi ilgi çekici bulgu ortaya çıkarmıştır. Libya'daki özel sektörün yüzde 88,5'inin küçük işletmelerden oluşmaktadır. Libya'daki küçük işletmelerin sahip/yöneticileri, başlangıç ve genişleme aşamalarında işletmelerini finanse etmek için ticari kredinin yanı sıra büyük ölçüde iç kaynaklara (kendi tasarrufları, aileleri, arkadaşları, dağıtılmamış karları ve ortakları) dayanmaktadır. Libya'da bankacılık sektörü, küçük işletmeler için ana ve tek dış finansman sağlayıcısı olmaya devam etmektedir ve bu kaynağa erişimin, yüksek faiz oranları, finansman ihtiyacı gibi bir dizi zorluk ve kısıtlama nedeniyle işletmeler için oldukça zorlayıcıdır. Bankadaki karar vericilerle yakın ilişki, çok fazla bürokrasi, yüksek teminat gereklilikleri, çok fazla belge gerekliliği ve yavaş karar alma (yüksek derecede merkezileştirilmiş) işletmeleri zorlayan başlıca unsurlardır. Tüm bu engellerin yanında faizle ilgili dini hususların da gözden kaçırılmaması gerekir. Çalışma, Libya'da bağış fonu fikrinin benimsenmesinin ve uygulanmasının, Libya'nın para vakfını kabul eden en tanınmış mezheplerden biri olan Maliki mezhebine bağlı olması ve mevcut vakıf kanununun bazı önemli hususlar içermesi nedeniyle mümkün olduğunu göstermektedir. Çalışma, küçük işletme sektörü için finansman bulunamamasıyla ilgili sorunları hafifletmek ve ele almak amacıyla politika yapıcıların dikkate alması gereken bir dizi öneri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As in many other developing countries, the private sector in Libya, especially small enterprises, struggles to secure external finance. In fact, the lack of access to finance continues to be one of the major barriers that hinder the development of SMEs in Libya. The aim of this thesis is to provide a solution to the problem of the shortage in the sources of financing small enterprises in Libya by providing a financing source that is consistent with the principles of Islamic law and that will be an additional financing option along with the available sources of financing: external sources (from banks in the form of debts) as well as internal sources (personal savings, relatives, friends, and partners). The descriptive approach and an inductive approach were adopted for this study. The study produced a number of intriguing findings. The research showed that 88.5% of the private sector in Libya is made up of small enterprises. The research revealed that Libyan small business owners and managers rely largely on internal sources (own savings, family, comrades, retained earnings, and partners) in addition to trade credit to provide capital for their businesses during the beginning up and expansion stages. The research presented that in Libya, the banking sector remains the main and only external finance provider for small enterprises, and access to this source is challenging for these enterprises due to several challenges and limitations, including high- rate of interest, the necessity of having a tight relationship with bank decision-makers, overly burdensome bureaucracy, stringent standards for collateral, an enormous quantity of paperwork, and slow decision-making (highly centralized). In addition to all these hurdles, religious considerations regarding interest should not be overlooked. The study found that the adoption and implementation of the idea of endowment funds in Libya are possible because Libya adheres to the Maliki school of thought, one of the most well-known sects that accept cash waqf, and the current law of waqf contains some significant rulings and legal articles that pave the way for the possibility of adopting this idea. Several recommendations are made at the study's conclusion that policymakers should take into consideration to mitigate and address problems related to the lack of financing options for small ventures.