Gemi finansmanı sözleşmeleri
Ship finance contracts
- Tez No: 434475
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ŞEKER ÖĞÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışmada Türk Hukukunda ve karşılaştırmalı hukukta gemi finansmanı sözleşmeleri incelenmiştir. Gemi finansmanı, donatanın öz sermayesi ve borçlanma yoluyla gemi satın alması veya inşa ettirmesini ifade eden geniş bir kavramdır. Bu yöntemlerden en sık kullanılanı donatanın kredi sözleşmesi yoluyla finansman sağlamasıdır. Donatanın kredi sözleşmesi kurarak gemi satışı veya gemi inşası sözleşmelerinden doğan ifa borcunu yerine getirmesi durumunda anılan finansman sözleşmesinin dört temel unsuru bulunmaktadır: Kredinin ticari kredi niteliği, finansman sözleşmesindeki deniz ticareti hukukuna özgü hükümler, sigorta ilişkileri, teminatın gemi ipoteği ile sağlanması.
Özet (Çeviri)
In this study, ship finance agreements is analysed under Turkish Law and International Comperative Law.“Ship Finance”is a broad concept includes buying a ship or getting a ship built by ship owner's“equity”or by“debt”. The most frequently used method is obtaining finance by a credit agreement. In case of ship owner obtain finance by a credit agreement there are four basic elements of mentioned agreement: The commercial character of the agreement, contract terms special to shipping law, insurance relationships, ship mortgage as a warrant of the agreement.