Burdur-Isparta yörelerindeki tersiyer yaşlı çökellerin petrolojik incelenmesi
Petrological investigation of tertiary deposits in Burdur-Isparta region
- Tez No: 169084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Burdur-lsparta Yörelerindeki Tersiyer Yaşlı Çökellerin Petrolojik İncelenmesi Volkan BALCI ÖZ Çalışma alanı, Burdur iline bağlı Başmakçı, Çığrı ve Saraycık köyleri, Oyuklutekke tepe ve İsparta iline bağlı Koçköy köyü, Göltaş mevki, Höyüktepe ve Söbüdağ bölgelerini kapsamaktadır. Çalışma kapsamında Tersiyer yaşlı sedimanter birimlerden 8 adet ölçülü stratigrafik kesit alınmıştır. Bu stratigrafik kesitlerden alınan 52 adet örneğin petrografik tanımlamaları ile ağır mineralleri incelenmiştir. Sedimanter birimlere ait kumtaşı örneklerinin Mcbride (1963) ve Travis (1970)'e göre litik arenit olduğu saptanmıştır. Bölgede geniş yayılım gösteren litik kumtaşlarının ortalama tane boyları çok ince kum ile kum boyu arasındadır. Boylanmaları çoğunlukla orta ile iyi boylanmış derecededir. Grafik kurtosis veya tepelenme değerleri (Kg) orta basık ile basık arasında, grafik skivnes veya asimetri (Ski) değerleri ise kaba taneye yamuk ile simetrik arasında değişir. İnceleme alanı kumtaşlarının tane boyu istatistik parametreleri ile korelasyon ilişkileri saptanmış ve buna göre negatif ve pozitif korelasyonlar belirtilmiştir. Nokta sayımı sonuçlarına göre kumtaşlarında plaka tektoniği açısından kaynak bölge yorumu yapılmış ve bunların Dickinson (1983) ve Dickinson ve Suczek (1979)'a göre çarpışan orojen-yeniden çevrimlenmiş-parçalanmamış yay ve geçiş yay ürünü oldukları belirlenmiştir. Çalışma alanından alınan kireçtaşı örneklerine Dunham (1962) ve Folk (1962)' e göre isim verilmiştir. İncelenen kireçtaşları Dunham'a (1962) göre istiftaşı, çamurtaşı ile tanetaşı bünyesindedir. Ayrıca kumtaşı örnekleri üzerinde ağır mineral çalışmaları yapılmış, ağır mineral türleri belirlenmiştir. Bu mineral türlerinden opak mineraller en fazla yüzdeye sahiptir (%67.50-%84.50). Apatit, biyotit/klorit, piroksen, rutil %5' in altında iken bazı kesitlerde amfibol, epidot granat ve zirkon gibi ağır mineraller ince kesitlerde %5 dan fazla olarak gözlenmişlerdir. Hafif ve ağır mineraller analizlerine göre bölge kırıntılı oluşumlarının metamorfik, ve magmatik tiplerdeki kayaçlardan türediklerini söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Burdur, Isparta kaynak bölge, ağır mineral, Tersiyer kumtaşları
Özet (Çeviri)
Penological Investigation of Tertiary Deposits in Burdur-lsparta Region Volkan BALCI ABSTRACT The study area includes, Başmakçı, Çığrı and Saraycık villages of Burdur city, Oyuklutekke regions of Burdur and Koçköy village which is in the boundary of İsparta, Göltaş, Höyüktepe and Söbüdağ regions of İsparta. The study was done on Tertiary aged rocks of this area and measured stratigraphic sections were taken and sedimentary structures were obtain depending on to field studies.The pethrological definition and heavy minerals were determined of the samples from those measured stratigraphic sections. The sandstones of the sedimentary units of the study area were classified as lithic arenites according to Mcbride (1963) and Travis (1970). The lithic sandstones which have a wide spread in the study area and their mean grain size is between fine sand and sand size. They are moderetaly sorted. Graphical Kurtosis (Kg) values are between platicurtic and mesocurtic, graphical skewness (SK|) are between coarse skewed and near symmetrical. The statistical parameters and corelation relations of sandstones of study area were determined and negative and positive corelations were pointed out according to these relations. The provenance conclusions were realized from the results of point countings of thin sections of sandstones, and according to Dickinson (1983) and Suczek (1979) the sandstones of the study area are the products of convergent orogen, recycled orogen, dissected arc and transitional arc. The limestones have been named according to the classification of Folk (1962) and Dunham (1962) limestone classifications. The limestones of the study area are classified as packstone, mudstone and vakestone according to Dunham (1962). The heavy minerals of the sandstone samples were determined. The opaq minerals have the main percentages (%67.50-%84.50). Apatite, biotite/chlorite pyroxenite were obtained less than %5 percentage where as in some thin sections heavy minerals such as amphibole, epidote, granate, and zircon minerals were obtained more than %5 percentage. Based on the analysis of light and heavy minerals, the clasts in the study area mainly derived from metamorphic and magmatic rocks. Key words : Burdur, İsparta province, heavy mineral, Tertiary sandstones. u