Chemical uses of calcium carbide in organic synthesis
Kalsiyum karbürün kimyasal olarak organik sentezde kullanımı
  1. Tez No: 169085
  2. Yazar: MUHARREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
KALSİYUM KARBÜRÜN KİMYASAL OLARAK ORGANİK SENTEZDE KULLANIMI Muharrem Yılmaz ÖZ Kalsiyum karbürün (CaCa) nükleofilik karbon kaynağı olarak kullanımına ilişkin sınırlı sayıda literatürün olması ve nükleofilik karbonun organik kimyadaki önemi göz önüne alınarak CaCa'nin organik sentezde kullanımının daha elverişli hale getirilmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple, model tepkime olarak seçilen karbonil bileşiklerine katılma tepkimesi üzerine değişik potasyum ve sodyum tuzlarının, çözücünün, reaksiyon süresinin ve sıcaklığın tepkime yürüyüşüne etkileri incelenmiştir. En iyi dönüşüm ve verim, reaksiyon süresinin 6 saat olduğu, CaC^nin mol sayının yarısı kadar potasyum hidroksitin eklendiği, 18-20 °C'de DMSO'nun çözücü olarak kullanıldığı deneyde elde edilmiştir. Bu koşullarda yapılan CaCa'nin alkil halojenürlerie, karboksilik asit türevleriyle, mono ve diketonlarla, kinonlarla, ve benzaldehitle reaksiyonları incelenmiştir. CaCa'nin organik sentezlerde kontrollü tepkimelerle karbonil bileşikleri ile kullanılabileceği fakat karboksilik asit ve alkil halojenürlerie kullanılamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
CHEMICAL USES OF CALCIUM CARBIDE IN ORGANIC SYNTHESIS Muharrem Yılmaz ABSTRACT In this study, it is aimed to make calcium carbide (CaC2) more useful in organic synthesis due to the fact that both the nucleophilic carbon is so important in organic chemistry and there are a few literatures about the usage of CaC2 as a nucleophilic source. By this aim, the effects of different potassium and sodium bases, solvents, reaction time, and temperature on the addition of CaC2 to carbonyl compounds used as a reference experiment have been investigated. The best conversion and yield have been achieved with a 1/2 mol of KOH per mol of CaC2 used, 6 hours, at 18-20 °C by using DMSO as a solvent. The reactions of CaC2 with alkyl halogens, carboxylic acid derivatives, mono and diketones, quinones, and benzaldehyde have been carried out in the selected conditions. It has been shown that CaC2 can be used in organic synthesis reactions carried out with carbonyl compounds in controlled conditions, whereas it cannot be used reactions carried out with carboxylic acid derivatives and alkyl halogens.