Stability analysis of timoshenko beams
Timashenko kirişlerinin kararlılık analizi
- Tez No: 169174
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
TİMOSHENKO KİRİŞLERİNİN KARARLILIK ANALİZİ ÖZET Bu çalışmada, Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak Timoshenko kirişlerinin kararlılığı araştırılmıştır. Analizde dönel atalet ve kayma deformasyonu etkileri dahil edilmiştir. Simetrik veya asimetrik kesite sahip düz ve ön burulmuş kirişler göz önüne alınmıştır. Eksenel periyodik kuvvete maruz bir kirişin statik ve dinamik kararlılığı ve yanal periyodik kuvvete maruz bir kirişin dinamik kararlılığı çalışılmıştır. Dinamik kararsızlık bölgeleri Bolotin yöntemi ve Hsu prosedürü kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. Ön burma, kayma katsayısı, kiriş uzunluğu, esneklik merkezi ve kesit ağırlık merkezi arasındaki uzaklıktan kaynaklanan bağlılaşma ve dönmenin kararlılık üzerindeki etkileri göz önüne alınmıştır. Kiriş uzunluğu azaldıkça, dönmenin statik yük parametreleri üzerindeki etkisinin azaldığı ve kayma katsayısı ve bağlılaşmanın karalılık üzerindeki etkilerinin önemli hale geldiği görülmüştür. Anahtar sözcükler : Dinamik kararlılık, Timoshenko kirişi, burkulma, dönen, sonlu eleman, asimetrik.
Özet (Çeviri)
STABILITY ANALYSIS OF TIMOSHENKO BEAMS ABSTRACT In this study, stability of Timoshenko beams has been investigated by using the finite element method. The effects of shear deformation and rotary inertia are included in the analysis. Straight and pre-twisted beams having symmetric or asymmetric cross-sections are considered. The static and dynamic stability of beams subjected to an axial periodic force and the dynamic stability of beams subjected to lateral periodic force are studied. Dynamic instability regions are revealed by using the Bolotin's method and Hsu procedure. The effects of pre-twist, the shear coefficient, the beam length, coupling due to the centre of flexure distance from the centroid and rotation on the stability are considered. It is found that as the length of the beam decreases, the effect of rotation on the static buckling load parameters decreases and the effects of coupling and the shear coefficient on the stability become significant. Keywords : Dynamic stability, Timoshenko beam, buckling, rotating, finite element, asymmetric. IV