Kendiliğinden yerleşen rötresiz tamir harcı geliştirilmesi
The development of non-shrinkage self-leveling repairing mortars
  1. Tez No: 169187
  2. Yazar: YİĞİT ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
KENDİLİĞİNDEN YERLEŞEN RÖTRESİZ TAMİR HARCI GELİŞTİRİLMESİ oz Bu çalışmada mineral, kimyasal, polimer ve lif katkılar kullanılarak üç aşamalı deney programı ile tamir harçları hazırlanmıştır. Çalışmada yüksek mekanik dayanımlara ve düşük rötre gibi tamir harçları için gerekli durabilite özelliklerine sahip kendiliğinden yerleşen bir tamir harcı üretimi amaçlanmıştır. Birinci aşamada, çimentonun ağırlıkça %30'u yerine 3 farklı mineral katkı değişik oranlarda karışıma eklenip, kontrol karışımı dahil olmak üzere 12 değişik harç karışımı hazırlanmıştır. Mineral katkılı harç örneklerinin eğilme ve basınç dayanımları, rötre ve su emme değerleri ölçülmüştür. İkinci aşamada 4 farklı tip polimer katkı kullanılarak hazırlanan karışımların eğilme ve basınç dayanımları saptanmıştır. Üçüncü aşamada ise çelik, naylon ve 2 farklı tip polipropilen lifler kullanılarak eğilme ve aşınma dayanımlarının arttırılması amaçlanmıştır. Bu aşamada hazırlanan lifli örneklerin eğilme, basınç ve aşınma dayanımları ölçülmüştür. Üçüncü aşama sonucunda en iyi deney sonuçlarına sahip karışım son ürün olarak seçilip bu karışım üzerinde kompozit çekme ve sıyrılma gibi ek deneyler yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Tamir harcı, kendiliğinden yerleşme, rötre, eğilme dayanımı, basınç dayanımı, su emme, aşınma direnci, aderans dayanımı. iv
Özet (Çeviri)
THE DEVELOPMENT OF NON-SHRINKAGE SELF-LEVELING REPAIRING MORTARS ABSTRACT In this study, repair mortars were prepared using mineral, chemical, polymer and fiber additives in an experimental program that consists of three stages. The aim of experimental study was to develop a self-leveling repair mortar with high mechanical strengths and durability properties which are necessary for repair mortars. In first stage, 30% of cement by weight was replaced by different proportions of 3 different types of mineral additives. Totally 12 different mortar mixtures including control mixture were prepared. Flexural and compressive strengths, shrinkage and water absorption values of mortar samples containing mineral additives have been obtained. In second stage, flexural and compressive strengths of mixtures prepared using 4 different types of polymer additives have been determined. In third stage; steel, nylon and 2 different types of polypropylene fibers were used to improve flexural and abrasion strengths. In this stage; flexural, compressive and abrasion strengths of fiber modified samples have been obtained. The mixture with, the best test results at the end of third stage was chosen as the final product and some additional tests were applied on this mixture to obtain mechanical properties such as tensile pull-off strength and pull-out strength. Keywords : Repair mortar, self-leveling, shrinkage, flexural strength, compressive strength, water absorption, abrasion resistance, pull-off strength.