Diş kaplamasında fırınlama sonrası oluşan termal gerilmelerin bulunması
Determination of thermal stresses in tooth crown after firing
- Tez No: 169191
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ZOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
DİŞ KAPLAMASINDA FIRINLAMA SONRASI OLUŞAN TERMAL GERİLMELERİN BULUNMASI ÖZ Bu çalışmada, porselen kuronun fırınlanması sonunda oluşan ısıl gerilmeler incelenmiştir. Sıcaklık ölçümü deneyi ile porselen kuronun firından çıktıktan sonraki soğuma eğrisi elde edilmiştir. Yavaş soğumanın etkisini gözlemlemek için dört farklı ortam için de soğuma eğrileri tanımlanmıştır. Bu beş ortamda oluşan ısıl gerilmeler incelenmiş ve mukayese edilmiştir. Alt azı dişi için hazırlanmış bir porselen kaplama kullanılmıştır. Gerilme analizi Ansys paket programında yapılmıştır. Azı dişinin dönel simetrik geometrisi nedeniyle 2-boyutlu model ile analiz gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, porselen kaplamanın fırınlanması sonrasında oluşan ısıl gerilmelerin soğuma hızına bağlı değişimleri tespit edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde daha yavaş soğuma ortamlarında gerilmelerin düştüğü, maksimum gerilmelerin ise soğumanın tamamlanmasından biraz önce ortaya çıktığı görülmüştür. Anahtar sözcükler : Porselen kaplama, Isıl gerilme analizi, Fırınlama iv
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THERMAL STRESSES IN TOOTH CROWN AFTER FIRING ABSTRACT In this study, thermal stress in porcelain crown after firing was examined. Porcelain crown's cooling curve after firing was brought out with experiment of temperature measure. Cooling curves in four difference environments were defined to examine effect of slow cooling. Thermal stresses in this five environments were examined and compared. Porcelain crown that prepared for molar tooth in mandible was used. Structural analyses were performed for two dimensinal model because of axisymetric geometry of molar tooth, by using Ansys software programme. The Aim of this study is determination of the thermal stresses in porcelain crown, according to the velocity of the cooling. The results show that the stresses decrease at slow cooling and the maximum values of the stresses appear on a little before finishing of the cooling process. Keywords : Porcelain crown, Thermal stress analysis, Firing