Bor endüstri atıkları, uçucu kül, taban külü ve alünit mineralinin çimento üretiminde katkı maddesi olarak değerlendirilmesi
Utilization of boron industry wastes, fly ash, bottom ash and alunite mineral in cement production as an additive material
- Tez No: 169218
- Danışmanlar: PROF.DR. YUNUS ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV BOR ENDÜSTRİ ATIKLARI, UÇUCU KÜL, TABAN KÜLÜ ve ALÜNİT MİNERALİNİN ÇİMENTO ÜRETİMİNDE KATKI MADDESİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Ferda ÖZMAL Kimya, Yüksek Lisans Tezi, 2005 Tez Danışmanı: Prof. Dr. Yunus ERDOĞAN ÖZET Bu çalışmada Kütahya-Emet-Hisarcık yöresindeki kolemanit konsantratör atığı(KKA), Eskişehir Kırka yöresindeki tinkal konsantratör atığı(TKA), Kütahya Seyitömer Termik Santrali uçucu külü(UK) ve taban külü(TK), Kütahya Şaphane yöresinden çıkarılan alünit(A) ile birlikte çimento üretiminde katkı maddesi olarak değerlendirilmesi araştırılmıştır. Bu sayede çimento üretiminde enerji tasarrufu sağlanması ve atık maddelerin çevreye verebilecekleri zararların giderilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada belli orandaki alünit mineraline değişik oranlarda kolemanit konsantratör atığı-taban külü, kolemanit konsantratör atığı-uçucu kül, tinkal konsantratör atığı-taban külü, tinkal konsantratör atığı-uçucu kül varyasyonları katılarak katkı maddesi olarak denenmiştir. Bu katkıların çimentonun priz süresi, hacim genleşmesi, basınç dayanımı gibi fiziksel ve mekaniksel özelliklerine etkileri incelenmiş, kimyasal analizleri X-RF metoduyla yapılmıştır. Elde edilen sonuçların Türk Standartları ile uyum halinde olup olamadığı ve bu katkı maddelerinin kullanılabilirliği incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Alünit, Basınç Dayanımı, Kolemanit Konsantratör Atığı, Priz Süresi, Taban Külü, Tinkal Konsantratör Atiği, Uçucu Kül, XRD, XRF.
Özet (Çeviri)
UTILIZATION OF BORON INDUSTRY WASTES, FLY ASH, BOTTOM ASH AND ALUNITE MİNERAL IN CEMENT PRODUCTION AS AN ADDITIVE MATERIAL Ferda ÖZMAL Chemistry Department, M.S. Thesis, 2005 Thesis Supervisor: Prof. Dr. Yunus ERDO?AN SUMMARY In this work, colemanite concentrator wastes from Kütahya-Emet-Hisarcık, tincal concentrator wastes from Eskişehir-Kırka and Seyitömer thermal power plant wastes were investigated together with alunite for utilizing as an additive material in the cement production. The aim of mis investigation was an energy saving in the cement production and minimization of the environmental problems caused by these wastes. In this study, different ratios of colemanite concentrator waste-bottom ash, colemanite concentrator waste-fly ash, tincal concentrator waste- bottom ash, tincal concentrator waste- fly ash variations were added to alunite mineral at a constant ratio and they were used as a cement additive material. The effects of the additives on setting time, volume expansion, compressive strength of cement were studied and their chemical analysis were performed by XRF method. The obtained results were examined whether they are suitable in accordance with the related Turkish standards or not and the possibility of using these materials in cement production as an additive material was also investigated. Key Words : Alunite, Compressive Strength, Colemanit Concentrator Waste, Setting Time, Coal Bottom Ash, Tincal Concentrator Waste, Fly Ash, XRD,XRF.