Bir mermer-traverten fabrikasında istatistiksel süreç kontrol uygulaması
Statistical process control application in a marble-travertine factory
  1. Tez No: 169251
  2. Yazar: SERCAN KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMDİ AKÇAKOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
IV BİR MERMER-TRAVERTEN FABRİKASINDA İSTATİSTİKSEL PROSES KONTROL UYGULAMASI Sercan Kaya Maden Mühendisliği Yüksek Lisans Tezi, 2005 Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr.Hamdi AKÇAKOCA ÖZET Günümüzde hala muayene olarak yapılan kalite kontrolün artık sistematik şekilde ve bilimsel olarak yapılması gerekir. Bu nedenle, bu çalışmada mermer&traverten üretimi yapan bir fabrikada üretim süreci istatistiksel kontrol şemaları ile takip edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Üretim sürecinin takibinde gözlemlenen norma! dışı davranışların tespiti yapılarak, hatalı ürün üretimini engellemek için yerinde ve zamanında müdahaleler yapılmıştır. Kontrol şemaları ile yapılan çalışma sonucunda üretimdeki hatalı ürün üretme nedenleri tespit edilerek, önlemlerin alınması sağlanmış ve hatalı ürün üretme olasılığının minimum seviyeye ulaşması sağlanmıştır. Ayrıca bu çalışmada mermer ve traverten üretimde kalite kontrolde karşılaşılan sorunlar tespit edilmiştir. Bu sorunlar, ölçülebilen ve ölçülemeyen özellikler olarak ayrı ayrı sınıflandırılmıştır. Anahtar Kelimeler : İstatistiksel Kontrol Şemaları, Kalite kontrol. Mermer ve Traverten,
Özet (Çeviri)
STATISTICAL PROCESS CONTROL APPLICATION IN A MARBLE-TRAVERTENE FACTORY Sercan Kaya Maden Mühendisliği Yüksek Lisans Tezi, 2005 Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr.Hamdi AKÇAKOCA SUMMARY Quality control that is still done as examination nowadays, must be done systemticall and also with scientific ways at the rest. So that in this study production process in a factory that produces marble and trvertine has been follwed with statistical control schedules and the results heve been evalvated. Extraordihory behaviors that is observed in the pursuit process of production have been determined and all necessory interferences in order to prevent defective production have been done. As a result of the study done with control schedules, the reasons of defective production heve been fixed and supplied all measurements. So probability of defective production is provided to reach minumum degree. In this assay quality control problems in marble&travertine production and the reasons of them have been investigated. So called problems have classified as measurable and non measurable featurs and evalvated with control schedules. Key Words : Quality control, marble&travertine, statistical control schedules