Beş seviyeli inverterlerin SDGM ile kontrolü
Control of five level inverters with SPWM
- Tez No: 169261
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BEŞ SEVİYELİ İNVERTERLERİN SDGM İLE KONTROLÜ Erkan DENİZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Eğitimi Anabilim Dalı 2005, Sayfa: 106 Bu tez çalışmasında Matlab/SimPower Systems'de, doğal örneklemeli sinüzoidal darbe genişlik modülasyon tekniği kullanılarak 3 fazlı bir RL yükünü besleyen çok seviyeli kaskat ve diyot kenetlemeli inverterlerin üç ve beş seviyeli IGBT yarıiletken anahtarlı devrelerinin benzetimi yapılmıştır. Diyot kenetlemeli inverterlerin üç seviyeli devresinin dışında daha üst seviyeli bütün devrelerinde gerilim dengesizlik problemi bulunmaktadır. Bu nedenle gerilim dengeleyici devreler kullanılarak, benzetimi yapılan diyot kenetlemeli inverterin de linkteki gerilim dengesizlik problemi giderilmiştir. Bunun yanı sıra elde dilen sonuçların karşılaştırılabilmesi bakımından 3-fazlı bir RL yükünü besleyen geleneksel iki seviyeli inverter için de bir benzetim çalışması yapılmıştır. Ayrıca beş seviyeli bir kaskat inverterden beslenen 3-fazlı asenkron motorun v/f kontrolü yapılmıştır. Anahatar Kelimeler: Çok seviyeli inverterler, kaskat inverter, diyot kenetlemeli inverter, gerilim dengesizlik problemi, sinüzoidal darbe genişlik modülasyonu, v/f kontrol. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis CONTROL OF FIVE LEVEL INVERTERTERS WITH SPWM Erkan DENİZ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical Education 2005, Page: 106. In this thesis, cascade and diode clamped circuits with IGBT semiconductor switches of three and five-level inverters are simulated in Matlab/SimPower Systems using naturally sampled sinusoidal pulse width modulation technique. There is voltage unbalancing problem in all the circuits of a multilevel diode clamped inverter except for three-level circuit Therefore, this problem has been removed by using voltage balancing circuits in the dc-link of the simulated diode clamped inverter. Moreover, for comparison of the results, the conventional two-level inverter supplying 3- phase RL load is also studied and evaluated in detail. In addition, scalar control (v/f) of a 3-phase induction motor fed by a five level cascade inverter is simulated Key Words : Multilevel inverters, cascade inverter, diode clamped inverter, voltage unbalancing problem, sinusoidal pulse width modulation technique, scalar control (v/f). XIII