Çukurova koşullarında bazı önemli adifig (V. sativa) çeşitlerinde fosfor gübrelenmesinin verim ve tarımsal karakterlere etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 169301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜLCAN, DOÇ. DR. TURAN SAĞLAMTİMUR, DOÇ. DR. TUNCAY TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırma 4 önemli ad i fig (Vicia sativa L. ) çeşidine uygulanan fosforun verim ve bazı tarımsal karakterler üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Fosfor uygulamasıyla; sap uzunluğunda, kuru ot veriminde ve tohum veriminde önemli artış kaydedilmiş; yaş ot verimi ve 1000 tane ağırlığı bakımından, çeşit*gübre interaks iyonuna rastlanmıştır. En yüksek yas ot verimi ortalama 2394 kg/da ile fosfor uygulanmış KUBILAY-82 çeşidinden, en düşük yaş ot verimi ise 1448 kg/da ile fosfor uygulanmamış YEŞİLKÖY çeşidinden elde edilmiştir. En yüksek tohum verimi ortalama 161.3 kg/da ile fosfor uygulanmış YEŞİLKÖY çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine effects of phosphorus application on yield and some agronomic characters of four different vetch cultivars. Phosphorus apl icat ion significantly increased lenght of stem, fodder and seed yields. The phosphorus application by comman vetch (Vicia sativa L. ) cultivars interactions were significant for green yield and 1000-seeds weigth. The highest green yield (avarage 2394 kg/da) was obtained from KUB-82 cult i var fertilized with phosphorus arid the lowest one (avarage 1448 kg/da) from YEŞİLKÖY cultivar without phosphorus fertilization. Also the highest seed yield (avarage 161.3 kg/da) was obtained from YEŞİLKÖY cultivar fertilized with phosphorus.