Yapay sinir ağları ile kalıcı mıknatıslı senkron motorun algılayıcısız hız denetimi
Sensorless speed control of permanent-magnet synchronous motors using on neural networks
  1. Tez No: 169355
  2. Yazar: FATİH ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUAMMER GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAPAY SİNİR AĞLARI İLE KALICI MIKNATISLI SENKRON MOTORUN ALGILA YICISIZ HIZ DENETİMİ Fatih ÇETİNER Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik - Bilgisayar Eğitimi Anabilim Dalı 2005, Sayfa : 85 Kalıcı Mıknatıslı Senkron Motorlar (KMSM), yüksek tork/boyut oranı ve düşük eylemsizlik momenti gibi arzu edilen özelliklerinden dolayı yüksek performanslı sürücü sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. KMSM' un denetimi için gerekli olan hız ve konum bilgisinin mekaniksel algılayıcılardan elde edilmesi motor maliyetini artırmakta ve sitemin güvenirliğini azaltmaktadır. Bu nedenle, elektrik sürücü sistemlerin algılayıcısız denetimi önem kazanmaktadır. Bu tezde. Yapay Sinir Ağlan (YSA) ile KMSM' un hız ve konum tahmini yapılarak kapalı çevrim hız denetimi gerçekleştirilmiştir. YSA gözlemleyici, motorun ölçülen akım ve gerilimlerinden zıt emk' ni öğrenecek şekilde eğitilmiş ve zıt emk' dan yararlanarak motorun hız ve konumu hesaplanmıştır. Ayrıca, YSA' nm ilk ağırlıkları, geliştirilen bir algoritma ile optimize edilmiştir. KMSM 'un YSA gözlemleyici ile algılayıcısız hız denetiminden elde edilen benzetim sonuçlan sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Yapay sinir ağları, kalıcı mıknatıslı senkron motor, algılayıcısız kontrol XIV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc.Thesis SENSORLESS SPEED CONTROL OF PERMANENT-MAGNET SYNCHRONOUS MOTORS USING ON NEURAL NETWORKS Fatih ÇETİNER Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics snd Compitured Science 2005, Page : 85 Permanent Magnet Synchronous Motors (PMSM) are widely used in high performance electrical drives due to desired properties of the motor such as high torque to volume ratio and low moment of inertia. Mechanical speed and position sensors required for the control of PMSM increase the cost of the drives and reduce the reliability of the system. Therefore, speed sensorless control is an important issue for electrical drives. In this thesis, speed and position of the PMSM are estimated using Neural Network (NN) and then the closed loop speed control of the motor is simulated. NN estimator is trained to learn the back emfs of the motor using the motor currents and voltages. Then, the motor speed and position are calculated from the estimated back emfs. In addition, initial weights of the NN are optimized by using a developed algorithm. Simulation results obtained from the proposed speed sensorless control of the PMSM are presented. KeyWords :Neural network, permanent magnet synchronous motor, sensorless control. XV