Öngerilmeli betondan boşluklu verev plak köprülerin yapay sinir ağları ile analizi
Analysis of voided skewed slab bridges designed with prestressed concrete using by artificial neural networks
  1. Tez No: 246051
  2. Yazar: SAVAŞ BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Yüksek lisans tezi olarak gerçekleştirilen bu çalışmada; iki açıklıklı, hiperstatik, öngerilmeli betondan boşluklu verev plak köprülerin analizi gerçekleştirilmiştir.Köprü modelinin ızgara analojisi, Microstran yazılımı ile analiz edilmiştir. Sonlu Elemanlar Metodu (SEM) tabanlı SAP2000 yazılımı ile çok sayıda köprünün; öz ağırlığı, kalıcı ölü yükler ve hareketli taşıt yükleri altında eğilme momentlerinin analizi yapılarak tasarım eğilme momenti değerleri elde edilmiştir. Tasarım eğilme momenti değerleri kullanılarak üç farklı Yapay Sinir Ağları (YSA) uygulaması gerçekleştirilmiştir.YSA uygulaması; Çok Katmanlı Algılayıcılı (MLP), Radyal Tabanlı Fonksiyon (RBF) ve Genelleştirilmiş Regresyon Ağı (GRN) ile modellenmiştir. Analiz sonuçlarına göre MLP'nin, eğilme momenti değerlerini ihmal edilebilecek hata oranları ile öğrendiği görülmüştür. YSA'nın, kullanıldığı diğer birçok alanın yanında, inşaat mühendisliğinde de geniş kullanım alanı vardır. Fakat, öngerilmeli betondan boşluklu verev plak köprülerin Yapay Sinir Ağları (YSA) ile analizine ilişkin herhangi bir çalışmaya literatürde şu ana kadar rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this Master of Science thesis; two spanned, statically indeterminate, voided skewed slab bridges designed with prestressed concrete are analyzed.The Grillage Analogy of the bridge model is analyzed using by Microstran software. A number of bridges is analyzed under bridge?s self-weight, permanent dead loads and live vehicle loads by using SAP2000 software based on Finite Element Method (FEM) and the values of design bending moments are obtained from analyzing results. By using the values of design bending moments, three different types of Artificial Neural Network (ANN) applications are performed.The ANN application is modeled using by Multi Layer Perceptron (MLP), Radial Basis Function (RBF) and Generalized Regression Network (GRN). The analyzing results showed that MLP estimated the bending moment values with errors in a negligible ratio. Besides in other fields, the ANN has a wide area of usage in Civil Engineering, too. However, a study about the analysis of Voided Skewed Slab Bridges Designed With Prestressed Concrete Using by Artificial Neural Networks hasn?t been recorded in the literature yet.