Nükleer laboratuvarlar için radyasyon izleme (monitoring) sistemi
Radiation monitoring system for the nuclear laboratories
  1. Tez No: 169412
  2. Yazar: FUNDA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BAYBURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET NÜKLEER LABORATUVARLAR İÇİN RADYASYON İZLEME (MONİTORİNG) SİSTEMİ DURMUŞ, Funda Yüksek Lisans Tezi, Nükleer Uygulamalar Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAYBURT Ocak, 2005, 41 sayfa Bu Çalışmada, Nükleer laboratuvarlar için bilgisayar kontrollü bir radyasyon izleme sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen sistemin amacı bir yada birden fazla laboratuvann art ortam seviyesinin tek bir kontrol merkezinden takip edilmesidir. Sistem G-M dedektöründe oluşan pulslarm sayılması ve değerlendirilmesini içerir. Dedektörde elde edilen puls, bir ön yükselteçten geçirilerek mikroişlemcinin sayıcı girişine verilir. Kullanılan 87C51 mikroişlemcisinin yazılım kısmında bu pulslar değerlendirilir. Elde edilen veriler RS232 protokolü aracılığıyla bir bilgisayara aktarılır. Oluşturulan bir bilgisayar programı sayesinde bu veriler değerlendirilir, grafiğe aktarılır ve saklanır. Bu çalışma aynı zamanda çoklu seri bir uyan sistemi niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT RADIATION MONITORING SYSTEM FOR THE NUCLEAR LABORATORIES DURMUŞ, Funda MSc in Nuclear Sciences Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAYBURT January, 2005, 41 pages In this study, a radiation monitoring system is developed for Nuclear Laboratories. The aim of this system is to observe one or more laboratory's background level using a control unit The system counts and evaluates pulses that are generated in G-M detectors. These pulses are transferred to a microcontroller counting input of via the preamplifier. The evaluation of pulses can be done by 87C51 microcontroller. Data obtained from the microcontroller are transferred to a computer through RS232 protocol. Data can be evaluated, presented graphically and stoned using the constituted computer program. It can also draw graphics. The system can also be characterised as a serial multi warning system.