Zedelenebilirlik kavramı ve graflarda zedelenebilirlik ölçümleri
The concept of vulnerability and vulnerability measures in graphs
- Tez No: 169417
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYSUN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
m ÖZET ZEDEIJ^EBİLİRLİK KAVRAMI VE GRAELARD A ZEDELENEBİLİRLİK ÖLÇÜMLERİ ÇELİK, Şebnem Yüksek Lisans Tezi, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Yard. Doç. Dr. Aysun AYTAÇ Ocak 2005, 45 sayfa Bir iletişim ağının hatlarından ya da merkezlerinden bazdan tahrip olduğunda ağın etkinliğinde bir azalma meydana gelir. Bu nedenle iletişim ağlan hem tahriplere karşı hem de ağın yeniden oluşturulmasına göre de mümkün olduğunca kararlı oluşturulmalıdır. İletişim ve iletişimi sağlayan ağların güvenirliği, kararlılığı gibi kavramlar oldukça önemlidir. Eğer bir iletişim ağının merkezleri bir grafin tepeleri, merkezler arası hatlar grafin ayrıtları olarak alınırsa bir ağ bir graf olarak ifade edilebilir. Graf kavramında bir iletişim ağının kararlılığını tanımlamak için pek çok parametre kullanılmaktadır. Bütünlük kavramı bunlardan birisidir. Bu tezin birinci bölümünde graf ve graflarda kullanılan bazı temel kavramların tanımlan verilmiştir, ikinci bölümde bütünlük kavramı ile ilgili bazı tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bir grafin middle grafi tanımı yapılmış ve bazı middle grafların bütünlük değerleri hesaplanmıştır. Anahtar Sözcükler : Zedelenebilirlik, Bütünlük, Bir grafin middle grafi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE CONCEPT OF VULNERABILITY AND VUIJ^ERABILITY MEASURES IN GRAPHS ÇELİK, Şebnem Msc in Mathematics Supervisor :Yard. Doç. Dr. Aysun AYTAÇ February 2005, 45 pages When many of lines or centers of a communication network are destroyed, a decrease occurs in network efficiency. Because of that, communication networks should be produced as stable as possible against destructions and reproductions of network. The notions as reliability and stability in communication and networks of it are of great importance. If centers of a communication network are vertices of a graph, lines between centers are edges of it, the network can be expressed as a graph. There are a lot of parametres used to define the stability of a communication network in notions of a graph. Integrity is one of them. In the first section of our thesis, the concept of vutoerabihty of cornmunication network is expressed. In the seond section, definition of graph and some basic concepts of graphs are presented. In the third section, some definitions and theorems about notion of integrity are given. In the fourth section, we define middle graph of a graph and calculate integrity values for some middle graphs of graphs.