Production of activated carbon from biomass
Biokütleden aktif karbon üretimi
- Tez No: 169422
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE YANIK, ÖĞR. GÖR. ERDİNÇ İKİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET BİOKÜTLEDEN AKTİF KARBON ÜRETİMİ TİMUR, Serkan Yüksek Lisans Tezi, Kimya Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Jale YANIK Ögr.Gör.Erdinç İKÎZOĞLU Şubat 2005, 58 Sayfa Bu çalışmanın amacı tarım endüstrisi atıklarından aktif karbon üretiminin incelenmesidir. Kullanılan atıklar“kekik sapları”ve“valeks üretim atığı”dır. Çalışmada lignoselülozik mataryellere değişik konsantrasyonlardaki H3PO4 ve ZnCb çözeltileri emdirilmiş ve karışım 100 °C'de kurutulduktan sonra 600°C'de 2 saat pirolizlenmiştir. Piroliz sonrası elde edilen aktif karbon hidroklorik asit ve su ile yıkanarak mineral madde içeriği uzaklaştırılmıştır. Kimyasal madde konsantrasyonunun ve aktivasyon süresinin elde edilen aktif karbonun yüzey özelliklerine etkisi incelenmiştir. Anahtar sözcükler : Aktif Karbon, Biokütle, Kimyasal Aktivasyon
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT PRODUCTION OF ACTIVATED CARBON FROM BIOMASS TÎMUR, Serkan MSc in Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Jale YANIK Lecturer: Erdinç İKİZO?LU February 2005, 58 Pages The aim of this study was to investigate the production of activated carbons from the wastes of agricultural industry. The used wastes were“origanum stalks”and the“valex residue”. For this purpose, the lignocelulosic materials were impregnated with H3PO4 or ZnCİ2 solutions with varying concentrations, then dried in oven at 100 °C and pyrolized at 600°C for 2 hours. The obtained activated carbon was washed with hydrochloric acid and water to remove the inorganic materials. The effect of chemical concentration and impregnation time on the surface properties of obtained activated carbon was investigated. Keywords : Activated Carbon, Biomass, Chemical activation