Vişneli ve sade quark üretimi üzerine bir araştırma
Research on the manufacture of plain and sour cherry quark
  1. Tez No: 169423
  2. Yazar: MİNE BAYARER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET VİŞNELİ VE SADE QUARK ÜRETİMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA BAYARER, Mine Yüksek Lisans Tezi, Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Necati AKBULUT Ocak 2005, 61 sayfa Quark yağsız yada yağ oranı ayarlanmış sütten ya sadece süt asidi fermantasyonu ile yada süt asidi fermantasyonu birlikte çok az peynir mayasından da yararlanılarak üretilen taze bir peynir çeşididir. Quark ülkemiz süt ve süt ürünleri pazarına yeni giren bir üründür.Bu çalışmada sade ve türk damak tadına uygun olan vişneli quark üretimi gerçekleştirilerek son ürünün kalite özelliklerini belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Menemen Araştırma, Uygulama ve Üretim Merkezinden sağlanan yağsız sütten farklı yağ oranlarında sade ve vişneli olmak üzere toplam 4 ürün geleneksel yöntemle üretilmiştir. Yağsız süt ilk olarak 85- 95°C'de 5-10 dakika pastörize edilmiştir. Quarklarda istenilen yağ oranına ayarlanmak için pastörize krema kullanılmıştır. Bu işlemden sonra sade quarklar karıştırılmış ve ambalajlanmıştır. Vişneli quarklar ise krema ilavesinden sonra quarka % 15-20 oranında meyve ilave edilmiş, karıştırılmış ve ambalajlanmıştır. Quarklar 30 gün depolanmış ve depolamanın 1., 15. ve 30. günlerinde kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizler yapılmıştır. Araştırmada bulunan bazı kimyasal değerler yapılan diğer çalışmalarla uyum gösterirken, bazı sonuçlar ise düşük olarak tespit edilmiştir. Depolamanın 30. gününde bazı örneklerin yüzeyinde maya- küf gelişimi gözlenmiştir. Duyusal analizlerde ise genel olarak quark örnekleri beğenilmiştir. Ancak konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Anahtar sözcükler : Quark, meyve, quark üretimi
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT RESEARCH ON THE MANUFACTURE OF PLAIN AND SOUR CHERRY QUARK BAYARER, Mine Msc in Dairy Technology Department Supervisor : Prof. Dr. Necati AKBULUT January 2005, 61 pages Quark is a type of fresh cheese which is prepared from either skim or milk that its fat content was adjusted and manufacture from either with lactic acid fermentation or with lactic acid fermentation and a small amount of rennet. Quark i a new product in our dairy products market. The aim of this research is to produce plain and sour cherry quark, which is suitable taste for Turkish people, and to determine the quality properties of the last product. For this purpose, 4 different fat content plain and sour cherry product were produced by traditional method from the skim milk obtained from Menemen Araştırma, Uygulama ve Üretim Merkezi. First skim milk was pasteurized at 85-95°C 5-15 min. Pasteurized cream was added to quarks to adjust the fat content. After that plain quarks were mixed and packed. % 15-20 fruit was added to sour berry quarks, mixed and packed. Quarks were then stored for 30 days and chemical, microbiological and sensorial analylis were made on the quark samples in the 1st, 15th and 30th days of storage. Some of the chemical results of this research were similar to other researches and some of them were determined lower. On the 30th days of storage some of the sample surfaces mould and yeasts development were observed. In the sensorial analysis in generally quark samples were appro wed. But more researches were needed about this subject. Keywords : Quark, fruit, quark manufacture