(Bi, Pb)-Sr-Ca-Cu-O süperiletken bileşiğinin 110K fazına termo-mekaniksel işlemlerin etkisi
Effects of thermo-mechanical processes in the 110K phase of (Bi, Pb)-Sr-Ca-Cu-O superconductors
  1. Tez No: 169504
  2. Yazar: FİLİZ BAYTOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
V ÖZET (Bi,Pb)-Sr-Ca-Cu-0 SÜPERİLETKEN BİLEŞİĞİNİN 110 K FAZINA TERMO-MEKANİKSEL İŞLEMLERİN ETKİSİ BAYTOSUN, Filiz Yüksek Lisans Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mustafa TEPE Eylül 2005, 81 sayfa Bu tez çalışmasında, Bi2_xPbxSr2Ca2Cu3Oy süperiletken bileşiğinin 11 OK fazına termo-mekaniksel işlemlerin etkisi incelendi. Örnekler, termo-mekaniksel işlemlerin etkisini incelemek amacıyla, farklı sinterizasyon sıcaklıklarında ara öğütme ve presleme işlemleri yapılarak üç grupta hazırlandı. BPSCCO sisteminin süperiletken ve yapısal özellikleri R(T), %(T), Jc ölçümleri ve XRD, SEM analizleri yapılarak belirlendi. Bu ölçümlerden, termo-mekaniksel işlemlerin, örneklerin süperiletken geçiş sıcaklığına ve metalik özelliklerine etkisi belirlendi. Yapılan analizlerden termal ve mekaniksel işlemlerin BPSCCO örneklerinin 11 OK fazım önemli bir şekilde etkilediği saptandı. Ağırlıklı olarak baskın 11 OK fazına ve üstün süperiletkenlik özelliklerine sahip BPSCCO sisteminin elde edilmesi için optimum hazırlama koşullan belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Yüksek- Tc Süperiletkenleri, Termo-Mekaniksel İşlemlerin Etkisi, Kritik Sıcaklık.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT EFFECTS OF THERMO-MECHANICAL PROCESSES IN THE 110 K PHASE OF (Bi,Pb)-Sr-Ca-CuO SUPERCONDUCTORS BAYTOSUN, Filiz Msc. In Dept. of Physics Supervisor : Doç. Dr. Mustafa TEPE September 2005, 81 pages In this thesis, effects of thermo-mechanical processes in the 11 OK phase of (Bi,Pb)-Sr-Ca-Cu-0 superconductors have been studied. In order to investigate the effects of thermo-mechanical processes, the samples were prepared in three groups with different sinterization temperatures having intermediate grindings and pressings. The superconducting and structural properties of BPSCCO system were investigated by R(T), ^(r), Jc measurements and XRD, SEM analysis. The thermo-mechanical processes were investigated to explain how they effect Tc and metalic properties of the samples. According to the analysis we obtained that the 1 10K phase of BPSCCO samples were significantly effected by these thermal and mechanical processings. The optimum preparation conditions achieved to obtain BPSCCO system having dominant phase of 1 1 OK and superior superconducting properties. KeyWords: High-Tc Superconductors, The Effects of Thermo- Mechanical Processes, Critical Temperature.