Sanayileşme ve kentleşme süreci ile ortaya çıkan bazı sosyal problemlerin suça etkisi üzerine sosyolojik düzeyde teorik bir çalışma
- Tez No: 16951
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
ît ÖZET Bu çalışmanın amacı sanayileşme ve kentleşme süreci nin birlikte etkilediği bazı sosyal problemlerin suça olan etkilerini sosyolojik acıdan göstermektir. Bu çalışmada, öncelikle sanayileşme ve kentleşme birbirlerinden kesinlikle soyutlanamaz bir süreç olarak ele alınmış ve bu süreç genel hatlarıyla açıklanmıştır. Çal ışmanın diğer bölümlerinde. sanayi leşme ve kentleşme sürecinin birlikte etkilediği gecekondu-slum, issizlik, hızlı nüfus artısı, kültürel gecikme, yabancılaşma, anomi ve sapma gibi sosyal problemlerin suça olan etkisi sosyoloji ilim dalı çerçevesi içinde kalınarak incelenmiştir. Araştırma sonul arımıza göre. sanayileşme ve kentleşme süreciyle hızla değişen ve karmaşıklaşan sosyal yapıda ortaya çıkan gecekondu, issizlik, kültürel gecikme, yabancılaşma, anomi ve sapma gibi sosyal problemlerin suç olayı üzerinde önemli etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Iîî SUMMARY The aim of this study is to determine the sociologi cal effects of some social problems, which were effected by the process of industrialization and urbanization, on crime. In this study, first of all. industrialization and urbanization was taken into consideration as an unsepaz - able process and this process was examined in general. In the following chapters of the study, the effects of some social problems such as unemployment, rapid increase of population, cultural lag. alienation, anomieand deviation, which were effected by the process of industrialization and urbanization, on crime was examined from the socio logical perspective. As a result of analyzing data, it was found that through the process of industrialization and urbanization, some social problems in ever changing and complex social structure such as unemployment, cultural lag. alienation, anomie and deviation have an important effect on crime.