İzmir Körfezi'nde dağılım gösteren oluklu karides (Penaeus kerathurus forskal, 1775)'in bazı biyolojik özelliklerinin araştırılması
Studying some biological aspects of some caramote prawn (Penaeus kerathurus forskal, 1775) in İzmir bay
  1. Tez No: 169541
  2. Yazar: HAKAN YILMAZYERLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜREL TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET İZMİR KÖRFEZİ'NDE DAĞILIM GÖSTEREN OLUKLU KARİDES (Penaeus kerathurus FORSKAL, 1775)'İN BAZI BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI YILMAZYERLİ, Hakan Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Yetiştiricilik A.B.D. Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Gürel TÜRKMEN Ağustos 2005, 59 sayfa Bu çalışmada, izmir Körfezi'nde dağılım gösteren Oluklu karidesin {Penaeus kerathurus Forskal, 1775) yoğun olarak av verdiği bölgelerin özellikleri, yıl boyu üreme dönemleri, dişi bireyler için ilk eşeysel olgunluk boylan ve her eşey için boy frekans dağılımlar ile boy - ağırlık ilişkisi araştırılmıştır. Türün en yoğun olarak bulunduğu bölgenin Tuzla açıklan olduğu ve bu bölgenin dip yapısının kumlu bir özellikte olduğu belirlenmiş, üreme döneminin Nisan - Eylül aylan içinde gerçekleştiği görülmüştür. Dişi bireylerin en fazla 15 cm ve 18 cm, erkek bireylerin ise en fazla 14 cm ve 15 cm total boy (TL) gruplarında yoğunlaştıklar saptanmış, en küçük olgun gonadlı dişi bireyin 14,1 cm total boya (TL) sahip olduğu kaydedilmiştir. Dişi bireylerde % 50 eşeysel olgunluk boylan, total boy (TL) için 16,5 cm, karapas boyu (CL) için 4,6 cm olarak bulunmuştur. Anahtar sözcükler : İzmir Körfezi, karides, Penaeus kerathurus, üreme dönemi, eşeysel olgunluk.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT STUDYING SOME BIOLOGICAL ASPECTS OF THE CARAMOTE PRAWN (Penaeus kerathurus FORSKAL, 1775) IN IZMIR BAY YILMAZYERLI, Hakan B.Sc. in Fisheries Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Gürel TÜRKMEN August 2005, 59 pages To determine the characteristics of the intensive fishery zones, the spawning seasons, size at first sexual maturity of the females, size frequency distribution and lenght - weight relationships of the Caramote Prawn {Penaeus kerathurus Forskal, 1775) was studied in Izmir Bay. The offshore of Tuzla region was found to be the intensive distribution zone of Penaeus kerathurus in Izmir Bay, and it is noticed that the sediment of this zone is formed from sand. It was observed that the spawning period of Penaeus kerathurus was between April and September. In lenght - frequency distribution, it was seen that most of the females were in groups 15 cm and 18 cm in total lenght, and males were in 14 cm and 15 cm again in total lenght. While the smallest mature female's total lenght is 14,1 cm, the size at which 50 % of the population is mature at 16,5 cm in total lenght (TL) and 4,6 cm in carapace lenght (CL). Keywords : Izmir Bay, shrimp, Penaeus kerathurus, spawning period, sexual maturity.