Ekserji analizi yöntemi kullanarak bir tekstil fabrikasındaki işletme hattının performansının değerlendirilmesi
Performance evaluation of a processing line in a textile factory using exergy analysis method
  1. Tez No: 169604
  2. Yazar: KORAY KISMET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF HEPBAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET EKSERJİ ANALİZİ YÖNTEMİ KULLANARAK BİR TEKSTİL FABRİKASINDAKİ İŞLETME HATTININ PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLMESİ KISMET, Koray Yüksek Lisans Tezi, Makine Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Arif HEPBAŞLI Eylül 2005, 135 sayfa Ekserji analizi, ısıl sistemlerin performansının değerlendirilmesinde ve olası enerji verimliliği iyileştirme potansiyelinin belirlenmesinde son zamanlarda yaygın olarak kullanılan en önemli araçlardan biridir. Bu tezde; İzmir'deki bir tekstil fabrikasında bulunan bir tekstil ürününün kurutma hattında, enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. İncelenen işletme hattı; top açma, boyama-balon sıkma, kurutma (ramöz ile) ve kalite kontrol olmak üzere dört ana elemandan oluşmaktadır. Termodinamiğin birinci ve ikinci yasaları kullanılarak, gerçek işletme verisine dayalı, hatun her bir elemanda enerji ve ekserji değerleri hesaplanmıştır. Tüm hattaki ekserji kayıpları belirlenip, Grassmann diyagramı olarak da anılan ekserji diyagramıyla gösterilmiştir. Sonuç olarak, incelenen proseste, ekserji kaybı 2911,28 kJ/s iken, toplam ekserji akımı 4610,13 kJ/s olarak bulunmuştur. Toplam ekserji verimi ise, % 36,9 olarak hesaplanmışta. Anahtar sözcükler : Ekserji, ekserji analizi, ramöz, kurutma, tekstil sektörü
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT PERFORMANCE EVALUATION OF A PROCESSING LINE IN A TEXTILE FACTORY USING EXERGY ANALYSIS METHOD KISMET, Koray MSc in Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Arif HEPBAŞLI September 2005, 135 pages Exergy analysis is one of the tools, which has been widely used in recent years in evaluating the performance and identifying the possible potential for energy efficiency of energy systems. This thesis deals with the energy and exergy analyses of a textile product processing line, located in a textile factory in Izmir. The processing line studied consists of four main components, namely (i) tubular sanforizing, (ii) fabric dyeing and air balloon squeezing, (iii) stender, and (iv) quality control. Using the first and second law of thermodynamics, energy and exergy values are calculated in each of the components of the line based on the actual operational data. The exergy destructions in the overall line are quantified and illustrated using exergy diagram (the so-called Grassmann diagram). As a result, the exergy flow of the system is estimated to be 4610.13 kJ/s, while the exergy destruction is found to be 2911.28 kJ/s. The overall exergy efficiency value is also calculated to be 36.9%. Keywords : Exergy, exergy analysis, stender, drying, textile sector