Genel ambalaj kavramı içinde paketlemede kullanılan sargı kağıtlarının tasarım sorunları
  1. Tez No: 16961
  2. Yazar: YUSUF GÜVEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İNCİLAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu araştırmada, genel ambalaj kavramı içerisinde ele alınmış olan sargı kağıtlarının tasarım sorunları irdelenmiştir. Araştırma, irdelenen sorunlardan elde edilen bulgularla birlikte yeni önerilerin sunulmasına da ortam hazırlamıştır. Sargı kağıtlarında tasarım sorunlarının konu edildiği bu araştırma, beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, ambalajın günümüzdeki gelişmelere koşut olarak ülkemizdeki ve dünyadaki son durumu değerlendirilmiştir. Ambalajın önemi ve neden gereksinildiği üzerinde durulmuş, buna bağlı olarak sargı kağıtlarının içinde bulunduğu tasarım ve nitelik sorunlarına değinilmiştir. Birinci bölümde ambalajın tanımları yapılarak, tarihsel gelişim içindeki yeri ve önemi üzerinde durulmuş, günümüzde kullanılan ambalaj malzemeleri tanıtılmıştır. Ayrıca ambalajlama ve tasarımın çağdaş endüstriyel üretim ile içiçeliği vurgulanmıştır. İkinci bölümde sargı kağıtlarının işlev ve niteliklerine ilişkin bilgiler sunularak, sargı kağıtları tanımlanmıştır. Üçüncü bölüm, sargı kağıtlarının tasarımı ve tasarımın teknik uygulama evrelerini içermektedir. Ayrıca kırtasiye firmaları baz alınarak sargı kağıtlarının tasarım sorunlarını çözüme kavuşturan bir yapıya sahiptir. Dördüncü bölümde 'Coşkun Kırtasiye' firmasına yönelik hazırlanılan uygulama çalışmaları hakkında genel bilgiler verilmiş ve uygulama çalışmaları çeşitli açılardan ele alınarak değerlendirilmiştir. Beşinci bölüm, sargı kağıtlarındaki tasarım sorunlarının çözümüne ilişkin bulguları, vargıları ve önerileri içeren sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the problems concerning the project of packing paper are discussed within the concept of general packing. The study gives rise to presenting new proposals with the help of the results being discussed. The study contains five chapters that include some subtitles. In the introduction part, the recent position of packing in our country and in the world has been evaluated. The importance and the necessity of packing have been emphasized, and depending on this the problems of unprojecting and qualification have been dealt. In the first chapter, the definitions of packing are given, the importance of packing during the historical development is mentioned, and the materials of packing used recently are introduced. Besides, the integration of packing and designing with contemporary industrial production are emphasized. In the second chapter, the wrapping paper is defined by giving information concerning the functions and gualifications of it. The third chapter includes the designation and the application of technical phases of wrapping paper. Moreover, tt includes the solution of designation problems of wrapping paper, based on stationery firms. In the fourth chapter, general information about application studies prepared on“COŞKUN KIRTASİYE”firm is given the application studies are evaluated by taking different views in to consideration. The fifth chapter consists of the salutions of the problems of designation, the results and the proposals.